Dallas – Edmonton 2:3 (po pr.)
Dallas Stars
2:3 (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0, 0:1) Stav série: 0:1
Edmonton Oilers
Pátek 24.05.2024, 02:30 • American Airlines Center, Dallas • NHL • Finále Z. konference

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:30.

Zdravím všechny fanynky a fanoušky NHL u prvního zápasu finále Západní konference mezi Dallasem Stars a Edmontonem Oilers!

Oba týmy se naposledy v bojích o Stanley Cup utkaly v sezoně 2002/03, kdy se z postupu do druhého kola play-off radoval Dallas po vítězství 4:2 na zápasy.

V letošním ročníku NHL se tyto celky střetly třikrát s výsledky:

Dallas 5:0 Edmonton
    Dallas 3:4p Edmonton
    Edmonton 3:4 Dallas

Dallas podruhé v řadě postoupil do finále Západní konference. Vloni podlehl Vegas 4:2 na zápasy, letos má za cíl prodrat se po 4 letech znovu do finále celého play-off. Stars to v prvním kole letošního play-off obhájcům titulu vrátili a po dramatické bitvě udolali Golden Knights až v v rozhodujícím sedmém utkání. V semifinále Západní konference porazili vítěze Stanley Cupu z roku 2022 Colorado Avalanche 4:2 na zápasy. Mezi důležité opory Hvězd patří 21letý Wyatt Johnston, překvapivě nejlepší střelec Dallasu se sedmi trefami, a finský bek Miro Heiskanen, s 13 body nejproduktivnější hráč Stars. Samozřejmě nesmíme zapomenout na nepostradatelného gólmana Jakea Oettingera, který má v 13 utkáních úspěšnost 91,8%.

Colorado 1:2p Dallas

Edmonton se po dvou letech znovu představí ve finále Západní konference. Naposledy podlehl Colaradu 4:0 na zápasy a letos se popere o postup do finále play-off NHL, do kterého se probojoval naposledy v sezoně 2005/06. Oilers v úvodním kole play-off přehráli Los Angeles Kings 4:1 na zápasy. V semifinále Západní konference už museli projít mnohem těžší a náročnější zkouškou, když po sedmiduelové řežbě nakonec postoupili přes Vancouver Canucks. Mezi tahouny Olejářů patří trio, které vede bodování celého play-off, Leon Draisaitl (8+16), Connor McDavid (2+19), a Evan Bouchard (5+15).

Vancouver 2:3 Edmonton

Dallas Stars: Oettinger (Wedgewood) – Harley, Heiskanen, Lindell (A), C. Tanev, R. Suter, Petrovic – Stankoven, W. Johnston, Benn (C) – Pavelski, Duchene, J. Robertson – Dadonov, Seguin (A), Marchment – Cr. Smith, Steel, Faksa.
    Trenér: Peter DeBoer

Edmonton Oilers: S. Skinner (Pickard) – Ekholm, Bouchard, Nurse, Desharnais, Kulak, Ceci – Hyman, McDavid (C), Nugent-Hopkins (A) – E. Kane, Draisaitl (A), Holloway – Ryan, R. McLeod, Foegele – C. Brown, Carrick, Janmark.
    Trenér: Kris Knoblauch

Rozhodčí: Kelly Sutherland, Eric Furlatt – Scott Cherrey, Ryan Gibbons.

00:01

00:01
    Úvodní buly vyhrál Dallas.

00:48
    Hra se zatím přelévá ze strany na stranu a oba týmy už své zahajující pětky vystřídaly.

02:02
    Jevgenij Dadonov ujel po pravé straně a řítil se sám na Skinnera, ten však jeho nájezd vykryl a poradil si také s následnou dorážkou Jamieho Benna.

03:35
    Po špatné rozehrávce domácích se k puku dostal McDavid, ten předložil Nugentu-Hopkinsovi, který ranou z první přestřelil branku.

07:09
    Vyloučení v týmu Edmonton Oilers:
    Evander Kane – 2 min., hrubost.

08:09
    První nebezpečnou ránu v přesilovce vyslal Jamie Benn, ale Skinner jeho střelu přizvedl do ochranné sítě.

08:35
    Po Heiskanenově ráně puk poskakoval před Skinnerem, ale nikdo z domácích jej nedokázal dostrkat za brankovou čáru.

09:10
    Edmonton hraje v plném počtu.

11:26
    Oilers se na chvíli dostali soupeři pod kůži a drží útočné pásmo.

12:50
    Dylan Holloway se uvolnil a snažil se ujet do samostatného úniku, ovšem kotouč mu utekl a zastavil se až u Oettingera.

13:18
    Connor McDavid dostal prostor mezi kruhy, jeho střelu vyrazil Oettinger.

15:04
    Benn hledal nahrávkou od pravého mantinelu Harleyho v prostoru před brankou, ale jeho pas odvrátil Nurse.

16:58
    Dallas je momentálně v držení kotouče a určuje hru.

17:36
    Stars protiútok 2 na 2 vyřešili střelou Masona Marchmenta, na níž si sáhl Skinner a vyrazil ji do ochranné sítě.

17:52
    Warren Foegele obral na modré čáře Heiskanena a jel sám na bránu! Jeho únik gólem neskončil, protože se snažil nachytat Oettingera, ale nakonec puk poslal těsně mimo tři tyče.

18:28
    Dylan Holloway – 2 min., držení.

19:36
    Tyler Seguin se objevil sám na pravém kruhu, jeho pokus vytáhl Stuart Skinner.

20:00

Úvodní dvacetiminutovka je za námi. Hráči odjeli do kabin za stavu 0:0. Dallas měl dvě možnosti udeřit v přesilovce, ani jednu však nevyužil, ovšem ta druhá bude ještě pokračovat v další periodě. Stars potvrdili výhodu domácího prostředí a zatím mají více ze hry. Vyložené šance měly oba týmy. Tu největší si připravil Warren Foegele, který nedokázal proměnit samostatný únik. Za domácí zahrozil nejvíce Jamie Benn, jenž si také udělal prostor, ale svůj úprk gólem nezakončil. Na úvodní branku této série tedy čekáme. Druhá část by měla začít přibližně ve 3:32.

20:01

20:01
    Buly vyhrál Edmonton.

20:58
    5/5
    Edmonton právě vstřelil branku!
    A máme tu první branku této série! Po vyvinutém tlaku vystřelil Kulak, jehož rána se odrazil k volnému LEONU DRAISAITLOVI, který puk nekompromisně poslal do sítě. Edmonton se ujímá vedení. Asistence: Brett Kulak a Zach Hyman.
    Draisaitl L., Kulak B., Hyman Z., McDavid C., Kulak B.
    Pavelski J., Duchene M., Marchment M., Tanev C., Lindell E.
    20:58 Leon DRAISAITL - 0:1

22:36
    Robertsonovu střelu z první chytil Stuart Skinner.

23:44
    Po váhavém přechodu Boucharda do útočného pásma vystřelil zprava Ryan Nugent-Hopkins, ale Oettinger betonem jeho pokus vyrazil.

24:17
    5/5
    Oilers upravují skóre na 2:0! Hosté se dostali do přečíslení 2 na 1, kdy McDavidovu přihrávku přibrzdil jeden z bránících hráčů, ale ZACH HYMAN pokračoval v akci, podržel puk a střelou mezi betony překonal Oettingera. Asistence: Connor McDavid.
    Hyman Z., McDavid C., Nugent-Hopkins R., Bouchard E., Nurse D.
    Seguin T., Dadonov J., Benn J., Tanev C., Lindell E.
    24:17 Zach HYMAN - 0:2

26:11
    5/5
    Dallas právě vstřelil branku!
    Stars snižují na 1:2! Po neuvěřitelné chybě Kulaka, který při rozehrávce namazal puk soupeři, se dostal do obrovské šance Jamie Benn. Ten si položil Skinnera, ale puk namířil pouze do tyčky, TYLER SEGUIN však stál na správném místě a puk doklepl do brány. Asistence: Jamie Benn.
    Seguin T., Benn J., Dadonov J., Tanev C., Lindell E.
    Nugent-Hopkins R., McDavid C., Hyman Z., Ekholm M., Kulak B.
    26:11 Tyler SEGUIN - 1:2

26:51
    Evan Bouchard – 2 min., sekání.

27:46
    Ryan McLeod se dostal v oslabení ke střele, ale Oettinger si poradil a přerušil hru.

28:38
    Duchenova rána se otřela o Skinnera a skončila za bránou.

28:51
    Přesilovka Stars znovu končí bez využití.

30:40
    Hra se nyní více uklidnila a čekáme na další šance.

33:30
    Icing hostů posouvá hru do útočného pásma Dallasu.

33:49
    Po ráně od modré čáry dorážel ještě bekhendem Ryan McLeod, ale Oettinger si pohlídal i jeho střelu.

34:32
    Skinner si připisuje další jistý zákrok po střele zleva.

36:17
    Pavelski se snažil vypálit bez přípravy, ale netrefil puk.

37:06
    Stuart Skinner má kotouč ve své moci a přerušuje hru.

37:21
    Po rychlém přechodu do útočné třetiny přenechal McLeod puk Nurseovi, jehož ránu kryl Oettinger.

37:54
    Dallas tlačí na soupeře v útočném pásmu. Seguin si sjížděl před bránu, ale přihrávku od zadního mantinelu nezužitkoval.

38:43
    Vyloučení v týmu Dallas Stars:
    2 min. – příliš mnoho hráčů na ledě, odpyká Mason Marchment.

40:00

Po 40 minutách vede Edmonton 2:1. Druhá třetina už nějaké ty góly přinesla. Jako první se prosadil vůbec nejproduktivnější hráč play-off Leon Draisaitl, na nějž o pár minut později navázal nejlepší střelec dosavadních bojů o Stanley Cup Zach Hyman. Po obrovském zaváhání Kulaka však Dallas odpověděl a snížením Tylera Seguina našel ztracenou sebedůvěru. Stars poté byli více na puku a snažili se procpat někudy kotouč za Skinnera, ale zatím se jim to nepodařilo. Edmonton bude ve třetí části hájit hubený jednobrankový náskok. Třetí perioda začne asi ve 4:28.

42:15
    Edmonton uzamkl soupeře v obranném pásmu.

43:04
    Skákavý puk v obranné třetině Dallasu nakonec zkrotili Stars.

43:36
    Po rychlém přechodu do útoku vypálil z mezikruží Nurse, ale Oettinger měl dobrý výhled a střelu vyrazil.

44:28
    Sam Steel z levé strany mířil na bližší tyč, ale Skinner ucpal volný prostor.

46:10
    Dadonov v útočném pásmu čekal u levého mantinelu na podporu, nakonec mu nikdo nepomohl, a tak kotouč získali Olejáři.

48:02
    Edmonton se po delší době usídlil v útoku.

48:10
    Po Bouchardově ráně vznikl před Oettingerem zmatek, puk k němu sice nedoputoval, ale domácí brankář měl co dělat, aby se vůbec zvedl.

48:18
    Edmonton ovšem tlak ke zvýšení vedení nevyužil.

49:25
    Johnston krouží v útočném pásmu Dallasu.

50:08
    Dallas na nic nečeká a snaží se co nejdéle držet v útoku.

50:42
    Hosté se však vždy alespoň na pár sekund ze sevření vymaní, a tak zatím nečelí stálému tlaku.

51:47
    Nurse vyslal od modré další projektil, na nějž byl připraven Jake Oettinger.

52:11
    Zakázané uvolnění domácích hraje Oilers do karet.

52:22
    Dallas se osvobozuje, ale na kotouči zůstávají hosté.

52:54
    McDavid se snažil ujet do úniku, ale skvěle ho dobruslil Esa Lindell a nepustil ho k zakončení.

53:52
    Duchene se po pravé straně snažil prosadit, ale Kulak mu to nedovolil.

54:12
    Edmontonu je odpískán icing.

54:17
    Dallas se však v útočném pásmu neudržel.

54:24
    Přesto se znovu píská zakázané uvolnění hostů.

54:30
    Oettinger musel předvést další zákrok proti střele z dálky.

55:21
    Edmonton kontroluje puk.

55:33
    Cenné vteřinky ubíhají Dallasu teď velmi rychle.

56:27
    Dallas se usídlil v útočné třetině a snaží se vyrovnat.

56:37
    5/5
    To se nakonec povedlo! Stars srovnávají skóre! Robertson vystřelil z otočky, puk se odrazil před odkrytou bránu k TYLERU SEGUINOVI, který pohodlně zakončil. Asistence: Jevgenij Dadonov a Jason Robertson.
    Seguin T., Dadonov J., Robertson J., Petrovic A., Harley T.
    Ryan D., McLeod R., Foegele W., Nurse D., Desharnais V.
    56:37 Tyler SEGUIN - 2:2

56:45
    Hned vzápětí mohl odpovědět Dylan Holloway, který se protlačil před Oettingera, ale gólman Dallasu fantastickým zákrokem nepřipustil takové štěstí pro Oilers.

59:20
    Dallas rozehrává ještě jednu útočnou akci.

60:00

Máme za sebou třetí část, po níž je skóre nerozhodné 2:2, bude se tedy prodlužovat. V závěru třetí periody se Dallasu díky setrvačnějšímu tlaku podařilo vyrovnat. Puk se šťastně odrazil od Dadonovovy hole přímo k Tyleru Seguinovi, který puk uklidil do prázdné branky. Ihned poté mohl Edmonton jít zpět do vedení, ale ujíždějícího Hollowaye vychytal zákrokem večera Jake Oettinger. Vše se tedy rozhodne až v následujícím nepřerušitelném prodloužení.

60:01

60:01
    Buly vyhrál McDavid.

60:17
    Nyní se řeší potencionální faul McDavida vysokou holí na Matta Duchenea.

60:17
    Po zhlédnutí videa rozhodčí udělili kapitánovi hostů 4 trestné minuty.

60:17
    Connor McDavid – 2+2, vysoká hůl.

60:42
    Stadion už jásal! Robertson překonal Skinnera, ale puk se odrazil od tyče zpět do hříště.

60:47
    Po vyhraném buly trefil Robertson další tyč!

61:22
    Edmontonu se nedaří vymanit z tlaku domácích.

62:06
    Heiskanenova střela se odrazila od zadního mantinelu zpátky před bránu, kde Skinner prokázal rychlé reakční schopnosti a puk přikryl.

62:10
    Oilers vyhazují.

63:01
    Edmonton znovu dostal puk do středního pásma.

63:17
    Ještě minuta zbývá z trestu Connora McDavida.

63:52
    Robertsonovu střelu tentokrát vyráží Skinner.

64:18
    Dlouhá přesilovka domácích skončila a McDavid je na ledě.

65:08
    Evander Kane se hned po buly tlačil k zakončení, ale ani nadvakrát neprocpal puk za Oettingera.

66:50
    Dallas se dostával do přečíslení 2 na 1, ale hráči Edmontonu se skvěle vrátili a celou akci dobruslili.

68:03
    Ceci se snažil vše propálit od modré čáry, ale jeho střela skončila hned na prvním hráči před ním.

68:52
    Po pěkné akci v útočném pásmu se ke střele z bezprostřední blízkosti dostal Ekholm, ale Oettinger jej vychytal.

69:03
    Hyman se objevil sám na levé straně, jeho jedovatou střelu Oettinger vyrazil.

71:40
    Dallas se usídlil v útočné třetině.

72:29
    Nyní se často kouskuje hra zákroky Skinnera.

73:18
    Robertson vystřelil mezi kruhy do protipohybu Skinnera, ten ale vyrážečkou puk posunul mimo tři tyče.

74:39
    Neskutečné! Už mohlo být rozhodnuto! Hyman našel před bránou úplně volného McDavida, který si dal načas, aby pohodlně zavěsil do odkryté klece, ovšem Oettinger i s přispěním Taneva hokejkou zakončení chytil.

77:01
    Robertson objel bránu a snažil se přihrát puk před ni, kotouč ale skryl Skinner.

79:01
    Utkání je velmi vyrovnané, nikdo nechce udělat chybu, a tak se čeká na šanci.

80:00
    Prodloužení skončilo.

První prodloužení je za námi a čeká nás 18minutová pauza. V prodloužení měl největší momenty na svědomí Connor McDavid, který hned na jeho začátku byl vyloučen na 2+2 minuty za vysokou hůl. Dallas však tuto výhodu nevyužil. Kapitán Edmontonu měl navíc největší šanci zápasu, když se ocitl sám před Oettingerem, který ho zázračně hokejkou vychytal. Skóre se tak nezměnilo a bude se pokračovat pátým prodloužením. Zůstaňte s námi u této dramatické bitvy.

80:01
    Začalo druhé prodloužení.

80:33
    5/5
    Utkání je u konce! CONNOR MCDAVID znovu zaúřadoval, tentokrát se pozitivně pro Oilers zapsal do prodloužení a po 32 sekundách rozhoduje. Po nahrávce od mantinelu tečoval kotouč mimo dosah Oettingera. Asistence: Evan Bouchard.
    McDavid C., Nugent-Hopkins R., Hyman Z., Bouchard E., Ekholm M.
    Stankoven L., Johnston W., Benn J., Tanev C., Lindell E.

3. Zach Hyman (Edmonton) 1+1

Edmonton nakonec na začátku 5. prodloužení udeřil a vítězí 3:2 po prodloužení. Oilers tak vedou v sérii 1:0.

Utkání od úvodních minut patřilo spíše Dallasu, který byl ofenzivně aktivnější než soupeř. Přesto se jako první prosadili Olejáři. Ve druhé periodě otevřel skóre Leon Draisaitl, na nějž pár minut nato navázal Zach Hyman. Dallas po obrovské chybě Kulaka v rozehrávce snížil kostrbatým gólem Tylera Seguina na 1:2. V závěrečných minutách třetí části se Hvězdám podařilo vyrovnat druhou trefou Seguina. V prodloužení nakonec o vítězství Edmontonu rozhodl Connor McDavid.

Děkuji všem za sledování onlajnu a přeji Vám dobré ráno. (06:31:20)

Matěj Kourek

Branky a nahrávky: 27. Seguin (Benn), 57. Seguin (Dadonov, J. Robertson) – 21. Draisaitl (Kulak, Hyman), 25. Hyman (McDavid), 81. McDavid (Bouchard)

Rozhodčí: Kelly Sutherland, Eric Furlatt – Scott Cherrey, Ryan Gibbons

Diváci: 18532