Španělsko – Anglie 2:1 (kon.)
Španělsko
2:1 (0:0)
Anglie
Neděle 14.07.2024, 21:00 • Olympiastadion, Berlín (GER) • Mistrovství Evropy • Finále

Španělští fotbalisté za chvíli převezmou přímo na hrací ploše berlínského Olympijského stadiónu pohár ozdobený stuhami v národních barvách červené a žluté. Lamine Yamal se stane nejmladším mistrem Evropy v dějinách. Zklamaní Angličané si pověsí na krk pouze stříbro, hned pro sedm dnešních finalistů to bude už druhá stejně cenná medaile po třech letech. Berlínská noc bude patřit Španělům, já děkuji za pozornost a přeji úspěšný start do nového týdne! (23:09:47)

Z dnešního finále úplně stačilo vidět druhý poločas. Nezáživný taktický boj bez šancí radikálně změnila trefa Nica Williamse po 70 vteřinách hry. Angličané museli otevřít hru a když Španělé několik šancí na gólovou pojistku nevyužili, přišlo v 73. minutě vyrovnání z kopačky střídajícího Colea Palmera. Do prodloužení však zápas po vzoru předchozích dvou finále nedospěl, o zlatu pro Španělsko rozhodl vítězný gól střídající opory San Sebastianu Mikela Oyarzabala z 86. minuty.

Držení míče: 63 % : 37 %.
    Střely na branku: 5:3. Střely mimo: 5:2. Rohy: 10:2. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 11:5.

Mistry Evropy v roce 2024 se stávají zaslouženě fotbalisté Španělska, kteří navázali na zlaté medaile svých předchůdců z let 1964, 2008 a 2012! Na turnaji v Německu triumfuje výběr Luise de la Fuenteho zcela zaslouženě. Kolébka fotbalu znovu pod Garethem Southgatem zůstala pod vrcholem a obhájila po první porážce na turnaji stříbro.
    Vítězové se v historické tabulce odpoutali od Němců, s nimiž se dělili o prvenství v počtu vyhraných šampionátů.

90+4

90+3
    Angličané rozehrávali po útočném faulu Nica Williamse nedaleko vlastní šestnáctky, jenže přichází naopak Sakův přestupek proti Cucurellovi. Takto si hráči Albionu nastavení nepředstavovali. Místo drtivého finiše je hra rozkouskovaná.

90+1
    Ollie Watkins si vysloužil žlutou kartu za útočný faul na Fernándeze.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje 4 minuty.
    90. Tři hlavičky mířily na španělskou bránu po rohu, neujala se žádná

90
    Po rohu viselo vyrovnání na hodně tenkém vlásku! Na bránu směřovaly hned tři prudké hlavičky. Riceovu vyboxoval Simón, Guéhiho dorážku zachránil na brankové čáře Olmo a snad znovu Rice do třetice přestřelil.

90
    Nacho Fernández vypíchl míč Watkinsovi na roh.

Dnešní utkání sleduje 65 600 diváků.

89
    Zároveň střídá i Španělsko:
    ze hřiště odchází Lamine Yamal, přichází Mikel Merino.

89
    Střídání v týmu Anglie:
    ze hřiště odchází Phil Foden, přichází Ivan Toney.

88
    Odpovědět mohl Watkins, který přebíral míč zády k bráně mezi rozestoupenými španělskými stopery, jenže zpracování zadrhlo.
    86. Mikel OYARZABAL - 2:1

86
    Španělsko právě vstřelilo branku!
    A také na druhé straně se prosazuje náhradník. Obrovské nadšení ve španělském táboře zařídil MIKEL OYARZABAL, který sklepl míč na levé křídlo, naběhl si na střílený centr Marca Cucurelly a špičkou boty z malého vápna posílá míč do protipohybu anglického brankáře.

85
    Výběr z Pyrenejského poloostrova pokračuje v tlaku, neujal se však ani jubilejní desátý Yamalův roh.

83
    Pravděpodobně znovu z donucení mění sestavu trenér Španělska:
    ze hřiště odchází stoper Robin Le Normand, zastoupí ho Nacho Fernández. Na hřišti je tedy stoperská dvojice ze saúdské ligy.
    Internetový obchod Marken.cz vám přináší legendární sortiment Fanklubu defenzivního fotbalu! Pořiďte si originální šálu nebo triko a zařaďte se do skupiny fanoušků, která ví, že nejdůležitější jsou body.

Karel Jedlička

Branky: 47. Williams (Yamal), 86. Oyarzabal (Cucurella) – 73. Palmer (Bellingham)

Karty:   31. Olmo (ESP) – 25. Kane (ENG), 53. Stones (ENG), 90+1. Watkins (ENG)

Španělsko: Simón – Carvajal, Le Normand (83. Fernández), Laporte, Cucurella – Rodri (46. Zubimendi), Ruiz – Yamal (89. Merino), Olmo, Williams – Morata /C/ (68. Oyarzabal).
    Náhradníci: Raya, Remiro – Vivian, Grimaldo, Navas, Baena, Joselu, Torres, López.

Trenér: de la Fuente

Anglie: Pickford – Walker, Stones, Guéhi, Shaw – Mainoo (70. Palmer), Rice – Saka, Foden (89. Toney), Bellingham – Kane /C/ (61. Watkins).
    Náhradníci: Henderson – Alexander-Arnold, Trippier, Konsa, Dunk, Gomez, Gallagher, Eze, Wharton, Gordon, Bowen.

Trenér: Southgate

Rozhodčí: Letexier – Mugnier, Rahmouni (FRA)