USA – Švédsko 3:6 (kon.) | Kanada – Česko 2:1 (kon.)
2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Česko
Neděle 11.08.2024, 02:00 • Rogers Place, Edmonton • Hlinka Gretzky Cup • Finále

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 02:00.

Hezké sobotní ráno všem sportovním fanouškům! Edmontonský Rogers Place bude po měsíci a půl hostit další hokejové finále – čeká nás totiž bitva o triumf na Hlinka Gretzky Cupu! Tímto jste k utkání mezi Českem a Kanadou, jehož úvodní buly padne přibližně ve 2:00, srdečně zváni. Přeji příjemné čtení!

Kanada

Kanadští hokejisté po nepovedené generálce s Českou republikou, ve které padli 6:4, opět nastartovali své motory a po výhrách 10:0 nad Švýcarskem, 5:1 proti Slovensku a následné těžké bitvě 2:1 se Švédy dokráčeli až do semifinále.

V boji o finále čekaly javorové listy Spojené státy. Skóre otevřel v 16. minutě přesilovkovou trefou Cameron Schmidt. Na začátku druhé části hry na něj navázal Alex Huang, jenomže Američané dokázali po 35 vteřinách odpovědět. V čase 35:19 zvýšil kanadské vedení Cole Reschny, v závěrečných minutách hry pojistili postup svému týmu do finále Luca Romano a Gavin McKenna.

Nominace Kanady na Hlinka Gretzky Cup 2024

Brankáři
    Jack Ivankovic (Brampton, OHL), Lucas Beckman (Baie-Comeau, QMJHL)

Obránci
    Jackson Smith (Tri-City, WHL), Peyton Kettles (Swift Current, WHL), Matthew Schaefer (Erie, OHL), Reese Hamilton (Calgary, WHL), Quinn Beauchesne (Guelph, OHL), Alex Huang (Chicoutimi, QMJHL), Cameron Reid (Kichener, OHL)

Útočníci
    Gavin McKenna (Medicine Hat, WHL), Jake O’Brien (Brantford, OHL), Brady Martin (Sault Ste. Marie, OHL), Émile Guité (Chicoutimi, QMJHL), Tyler Hopkins (Kingston, OHL), Cole Reschny (Victoria, WHL), Ethan Czata (Niagara, OHL), Benjamin Kindel (Calgary, WHL), Cameron Schmidt (Vancouver, WHL), Liam Kilfoil (Halifax, QMJHL), Luca Romano (Kitchener, OHL), Caleb Desnoyers (Moncton, QMJHL), Braeden Cootes (Seattle, WHL)

Trenéři
    Kris Malette, Gordie Dwyer a Ryan Oulahen

Česko

Národní tým po úvodní výhře 2:1 s USA přejel také výběr Německa 7:3 a Finska 4:1. Gólový účet semifinále odstartovala branka Viktora Klingsella v čase 10:13, poté se už však trefovali jenom Češi. Jako první skóroval ve 23. minutě Adam Benák, následně se poprvé v reprezentačním dresu prosadil Tomáš Malínek. Třetí i čtvrtý gól padl z hole V9ta Záhejského, závěrečnou tečku za skvělým výkonem udělal Viktor Šámal.

Nominace Česka na Hlinka Gretzky Cup 2024

Brankáři
    Ondřej Štěbeták (Jihlava), Michal Oršulák (Karlovy Vary)

Obránci
    Jakub Seidl (Liberec), Tomáš Mikel (Zlín), Radim Mrtka, David Lukas Holub (oba Třinec), Tomáš Malínek (Sparta Praha), Štěpán Černý (Hradec Králové), Vladimír Dravecký (Rögle, Švédsko)

Útočníci
    Vít Záhejský, Vojtěch Čihař (oba Karlovy Vary), David Rozsíval (Liberec), Robin Švančara (Třinec), Matouš Jan Kucharčík, Viktor Šámal (oba Slavia Praha), David Hrubý (Sparta Praha), Matěj Pekař (Ambri-Piotta, Švýcarsko), Adam Novotný (Hradec Králové), Šimon Fasner (Vítkovice), Dominik Pavlík (Kärpät Oulu, Finsko), Adam Benák (Plzeň), Tomáš Poletín (Pelicans Lahti, Finsko)

Kustodi: Vlastimil Pospíšil a Jakub Janča

Hezké nedělní ráno všem hokejovým fanouškům! Edmontonský Rogers Place se již pomalu připravuje na finálové utkání mezi Českem a Kanadou. Pojďme se podívat na soupisku obou celků.

Kanada: Ivankovic (Beckman) – Schaefer, Huang, Hamilton, Beauchesne, Reid, Smith, Kettles – McKenna, Reschny, C. Schmidt – Guité, Desnoyers, Kindel – Kilfoil, O'Brien, Romano – Czata, Hopkins, Martin – Cootes.
    Trenér: Kris Malette

Česko: Štěbeták (Oršulák) – Černý, Mrtka, Malínek, Dravecký, Seidl, Mikel, Holub – Novotný, Benák (A), Záhejský – Poletín (C), Čihař, Pekař – Hrubý, Pavlík (A), Rozsíval – Šámal, Kucharčík, Švančara – Fasner.
    Trenér: David Čermák

Rozhodčí: Ingals, Kelly – Burnett, Walker.

00:01

00:07
    Úvodní buly si připisují Češi, kteří vyhazují na zakázané uvolnění.

00:32
    Další pokus národního týmu o útočnou akci skončil na hokejkách Kanaďanů.

00:39
    Nepříjemný pokus Kindela z pravého kruhu prověřil Štěbetákovu pozornost.

01:07
    Kanadské nahození od modré vyslal Kilfoil přímo do lapačky českého gólmana.

01:39
    Záhejský vyslal do brankoviště Kanady zadovku zpoza klece, nikdo z hráčů se státním znakem na hrudi se jí ale neujal.

02:14
    Cameron Schmidt se objevil zcela sám před Štěbetákem, bekhendovou kličkou ale českého brankáře nevymíchal!

03:13
    Národní tým hledá prostor ke kombinaci v útočném pásmu.

03:32
    Pokus Záhejského ze slotu byl zblokován do ochranné sítě nad ledem.

03:43
    Kanadští hráči přidávají na důrazu, zatímco Češi stále operují v útočném pásmu.

04:03
    Vyloučení v týmu Česko:
    Tomáš Poletín – 2 min., sekání.

04:12
    Ránu Guitého z pravého kruhu vytěsnil Štěbeták do ochranné sítě.

04:13
    Mikel po vyhraném buly nedokázal vyhodit.

04:30
    Až teď se svěřencům Davida Čermáka podařilo dostat kotouč ven z obranného pásma.

04:57
    Nepříjemný pokus Desnoyerse z ostrého úhlu šel naštěstí jen do boční síťky Štěbetákovy klece.

05:18
    Po souboji u mantinelu vyletěl kotouč do hlediště.

05:28
    Národní tým se vyhozením přes všechny čáry sovobozuje.

05:49
    Javorové listy se opět usadily v útočné třetině a kombinují.

06:03

06:29
    Kanada právě vstřelila branku!
    Domácí se dostávají do vedení! Štěbeták si proti nahození Reida povyjel daleko z brankoviště. Kotouč se od betonů českého gólmana odrazil Bradymu Martinovi přímo na hůl, díky čemuž mohl bleskově přihrávat osamocenému LIAMU KILFOILOVI, který černou pryž pouze zametl do zcela odkryté klece. Asistence: Brady Martin a Cameron Reid. – 1:0
    06:29 Liam KILFOIL - 1:0

06:29
    Rozhodčí šli celou akci ještě prozkoumat na video, které platnost gólu definitivně potvrdilo.

06:44
    Následuje komerční přestávka.

07:07
    Útok Kanady zastavilo postavení mimo hru.

07:29
    Domácí hráči se stále drží v útočném pásmu, Češi se vůbec nemohou dostat ke kotouči.

07:54
    Gavin McKenna se po levém křídle protáhl až za obranu, jeho zakončení si Štěbeták pohlídal ramenem.

08:35
    Národní tým pouze vysunul puk do středního pásma.

08:58
    Průnik Matěje Pekaře si kanadská defenzíva pohlídala.

09:39
    Přečíslení dva na jednoho dokázal Mikel fantasticky zneškodnit.

10:16
    Kanadská pětka točí puk ve vlastním obranném pásmu, kvůli aktivnému napadání České republiky se jí nedaří založit další protiútok.

11:15
    Guité se po střele z pravého kruhu natlačil až do brankoviště, rozhodčí tak přerušují hru. Následuje komerční přestávka.

11:52
    Štěbeták proti ráně z vrcholku kruhu musel vytáhnout pohotový zákrok lapačkou.

12:33
    Schmidt to znovu zkoušel z nulového úhlu, ani tentokráte se jeho pokus se s úspěchem nesetkal.

12:54
    Vyloučení v týmu Kanada:
    Cameron Schmidt – 2 min., podrážení.

12:57
    Ihned po vyhraném buly pálil Benák do blokujícího hráče.

13:16
    Adam Benák si opět poklepal o přihrávku, po níž ze slotu trefil tyč!

13:24
    Další Benákův pokus se snažil v brankovišti dorážet Tomáš Poletín, Jack Ivankovic však stačil přitisknout levý beton včas k ledu.

14:02
    Kanada se vyhozením osvobozuje.

14:19
    Ve vlastním oslabení si Kilfoil našel příležitost k protiakci, díky čemuž ušetřil několk cenných vteřin.

14:54

15:04
    Gavin McKenna se s kotoučem vydal úplně sám na gólmana, jenomže přestřelil!

15:37
    Na druhé straně zažil horké chvilky i Ivankovic, který po přečíslení dva na jednoho musel skočit po střele Matouše Kucharčíka.

16:31

16:59
    Útočné snažení javorových listů překazil ofsajd.

17:04
    Nahození Hamiltona od modré čáry vyrazil Štěbeták do rohu kluziště.

17:36
    Češi si převzali kotouč a za vlastní klecí uklidňují hru.

18:09
    Kucharčík po zisku hracího předmětu v útočném pásmu upadl, do akce se tak znovu dostala Kanada.

19:00
    Běží poslední minuta první třetiny.

19:08
    Tak tohle je obrovská škoda. Cameron Schmidt od pravého mantinelu perfektně našel hokejku CALEBA DESNOYERSE v brankovišti, od níž se černá pryž odrazila až za Štěbetákova záda. Asistence: Cameron Schmidt a Émile Guité. – 2:0
    19:08 Caleb DESNOYERS - 2:0

19:40
    Na druhé straně mohl bleskově odpovědět Tomáš Poletín, jenomže svůj brejk zakončil střelou do horní tyče!

20:00

Úvodních dvacet minut podle představ českých fanoušků rozhodně nevyšlo. Kanaďané měli už od úvodního buly více ze hry, za což jim odměnou byla branka Liama Kilfoila v sedmé minutě. V čase 19:08 přidal Caleb Desnoyers na konto javorových listů druhou branku, naopak skvělá šance Tomáše Poletína skončila jen střelou do horní tyče.

Druhá část hry začne přibližně ve 3:01.

Střely po první třetině – 14:7

20:01

20:07
    Úvodní buly si připisují hráči Kanady, kteří okamžitě posílají kotouč směrem ke Štěbetákově kleci.

20:39
    První ofenzivní výpad javorových listů Češi přežili. Po nahození do útočného pásma míří na led druhá formace.

21:06
    Je odpískáno zakázané uvolnění Kanady.

21:17
    Hra je opět přerušena, tentokráte je na vině ofsajd kanadských hráčů.

21:39
    Přihrávka Hrubého si našla pouze hokejku hráče s javorovým listem na hrudi.

21:58
    Češi vyhazují na icing.

22:09
    Hamilton rozehrává za vlastní klecí, oba celky střídají.

22:42
    Češi se poprvé ve druhé třetině podívali do útoku. Po souhře na zadním mantinelu vyzkoušel své štěstí Tomáš Mikel ránou od modré, jenomže jeho pokus nebyl přesný.

23:26
    Adam Benák kvůli avizovanému ofsajdu nemohl pokračovat ve hře.

23:47
    Ondřej Štěbeták pomohl s rozehrávkou národního týmu, Češi konečně přidali trochu na aktivitě.

24:13
    Poletín z levé strany pouze nahodil na zadní mantinel, kde u kotouče byl jako první Záhejský. Po nepřesné přihrávce mezi kruhy se Češi sami vyhnali z útočné třetiny.

25:23
    Šámal se zmocnil riskantního pokusu Kanady, díky čemuž se dostal k zakočení ze slotu. Jeho rána z dobré palebné pozice ale lízla Ivankovicovu lapačku.

26:44
    Gólman Bramptonu si připisuje další těžký zákrok po střele z mezikruží.

27:42
    Rozsíval se snažil zakončit baseballovým způsobem, jenomže do poletujícího kotouče se netrefil, následou dorážku Poletína si Ivankovic pohlídal.

27:42
    Jackson Smith – 2 min., krosček.

Před druhou českou přesilovkou v utkání proběhne komerční přestávka.

27:53
    Domácí se na začátku oslabení osvobozují.

28:06
    Desnoyers se vydal do levého kruhu, v němž o hrací předmět přišel.

28:28
    Češi se na malou chvíli usadili v útočném pásmu, Novotný ovšem s kotoučem raději vycouval do neutrální zóny.

28:37
    Přechod národního týmu přes modrou neproběhl podle pravidel ledního hokeje, a tak je odpískáno postavení mimo hru.

29:07
    Po dalším kanadském vyhození se Češi konečně našli cestu do útočného pásma.

29:42
    Vojtěch Čihař z pravého kruhu trefil jen prvního blokujícího hráče, oba týmy jsou již v plném počtu.

30:14
    Češi se stále drží před bránou Ivankovice.

30:32
    zadovka Cootese nenašla svého adresáta, Poletín proto může založit další protiakci.

31:36
    Delší pasáž bez přerušení ukončil až gólman javorových listů schováním kotouče do lapačky.

31:39
    Tvrdá pumelice Radima Mrtky pouze zaduněla o zadní mantinel.

32:06
    Záhejský vybojoval puk na zadním mantinelu, jenomže následný pas nezamířil ideálně.

33:03
    Pavlík byl na zpracování těžkého kotouče krátký, hracího předmětu se ujali domácí hráči.

33:46
    Kanada se po delší době usadila kolem Štěbetákovy klece. Nepříjemná střela Romana šla jen těsně vedle levé tyče.

34:52
    Javorové listy se opět hnaly ve dvou na českou svatyni, gólman národního týmu si však připsal další důležitý zákrok.

35:37
    Svěřenci Davida Čermáka by už potřebovali vystřídat, jenomže mají svou lavičku daleko a proti čerstvým silám Kanady nestačí.

36:39
    Až nyní se podařilo národnímu týmu alespoň vypíchnout puk do neutrální zóny.

37:09
    Vyhození české osmnáctky na zakázané uvolnění stále některým hráčům nedovoluje vystřídat.

37:17
    Další icing národního týmu.

37:29
    Luca Romano – 2 min., hákování.

Nepříjemné okamžiky přerušil až kanadský faul. Před dvěma minutami v početní převaze opět proběhne reklamní brejk.

37:34
    Kanadu opět zachránila branková konstrukce!

37:59
    Benák chtěl využít dobré clony Poletína, avšak nedokázal zamířit mezi tři tyče.

38:29
    Záhejský se napřáhl na modré a trefil prudkým projektilem Schaefera, jenž v bolestech odkulhal na střídačku.

38:43
    Kanaďané vyhazují do středního pásma, kde si kotouč přebírá Radim Mrtka.

39:11
    Ani snaha Poletína o získání útočného pásma nevyšla.

39:29

39:41
    Prudká rozehrávka národního týmu skončila až na zakázaném uvolnění.

39:49
    Hrubý vjel do útočného pásma příliš brzy, je odpískáno postavení mimo hru.

39:54
    Kucharčík našel v prostoru mezi kruhy úplně volnou hokejku Davida Rozsívala, od níž se puk odrazil po fantastickém zákroku Ivankovice jen těsně vedle levé tyče.

40:00

Češi zvládli druhou část hry výrazně lépe. Jenomže opět zvonily tyčky, žádná z obrovských šancí v bráně neskončila. Do třetí třetiny tak svěřenci Davida Čermáka nastoupí s dvoubrankovým mankem.

Třetí dějství začne přibližně v 3:51.

Střely ve druhé třetině – 7:5
    Celkem – 21:12

Posledních dvacet minut základní hrací doby je tady!

40:01

40:09
    Úvodní buly ve středovém kruhu mají na svých hokejkách Kanaďané.

40:28
    Češi se za vlastní klecí ujali hracího předmětu a okamžitě se s ním vydávájí do protiakce.

41:32
    Jake O'Brien prověřil Štěbetákovu pozornost střelou zpoza klece, gólman Portlandu se nenechal překvapit.

41:42
    Kotouč po souboji u mantinelus končil na české střídačce.

42:03
    Souhra Černého s Rozsívalem nebyla doražena do zdárného konce, do hry tak mohou jít opět javorové listy.

42:50
    Brady Martin – 2 min., hákování.

42:54
    Benák v rohu kluziště ztratil puk, díky čemuž se domácí osvobozují.

43:33
    Další nepřesný pokus Benáka poslala Kanada až na zadní mantinel.

44:08
    Radim Mrtka se s černou pryží vydal až do levého kruhu, zakončit se ale neodvážil.

44:44
    Rána Matěje Pekaře od modré se mezi tři tyče nevešla.

44:50

45:14
    Češi se v přesilovce dostali do dobrého tlaku, jenomže nebezpečnou příležitost si nevytvořili.

45:29
    Tomáš Mikel – 2 min., hákování.

45:44
    Kanada kombinuje kolem Štěbetákovy klece, ten však zatím nemusel zasahovat.

46:14
    Adam Benák ve vlastním oslabení ujel do úniku, avšak kvůli dojíždějícímu soupeři musel pálit už z velké dálky, což se mu nepovedlo.

47:09
    Gavin McKenna našel střeleckou příležitost v levém kruhu, proti níž se Štěbeták vytáhl pohotým zákrokem lapačkou.

47:29

47:37
    Češi by už potřebovali začít svého soka tlačit, avšak vůbec se nemohou dostat k puku.

48:35
    Po dalším faulu českého týmu následuje komerční přestávka.

48:35
    Matouš Jan Kucharčík – 2 min., hákování.

48:57
    Češi posílají puk přes celé kluziště, díky čemuž mohou na led poslat čerstvé síly.

49:22
    Cameron Schmidt – 2 min., sekání.

49:36
    Pokus Reschnyho vyrazil Štěbeták pravým betonem.

49:52
    Při hře čtyři na čtyři se k puku dostávají taky Češi, kteří rozehrávají za vlastní klecí.

50:35

51:00
    Adam Benák dostal ve slotu ideální prostor k zakončení, ale zpracování těžké přihrávky mu trvalo příliš dlouho, a tak se Ivankovic stačil přesunout a pokus českého snajpra zneškodnit.

51:16
    Po ráně od modré vyletěl puk do ochranné sítě.

51:22

51:28
    Radim Mrtka se s pukem vrátil do středního pásma, kde si na něj ale Kanaďané počkali a kotouč mu sebrali.

52:19
    První formace domácího týmu přesunula hru před Štěbetáka

52:54
    Schmidt křižným pasem pobídl McKennu k zakončení do prázdné klece, jenomže český gólman byl pohotový a proti následné střele z pravé strany se stačil včas přesunout.

52:56
    Rána Guitého z pravého kruhu proletěla těsně nad horní tyčí Štěbetákovy klece.

53:08
    Přechod Kanady do útoku překazil ofsajd.

53:47
    Štěpán Černý se stačil dva ujíždějící hráče Kanady dohonit a fantasticky jim jejich brejk překazit.

54:03
    Jake O'Brien si najel mezi kruhy a z bezprostřední blízkosti nastřelil pravou tyč!

54:48
    Národní tým už při napadání velice riskuje, čímž se otevírá prostor pro kanadské brejky.

55:34
    Rána Hrubého od modré zamířila jen na hokejku Ivankovice.

56:01
    Po závaru v brankovišti domácího celku proběhne komerční přestávka.

56:01
    Národní tým necelé čtyři minut před koncem základní hrací doby odvolává brankáře!

56:33
    Češi se usadili v útočném pásmu a kombinují.

56:44
    Nepříjemný pokus z levé strany musel vytěsnit Ivankovic do rohu kluziště.

57:07
    Mrtka perfektně skočil po kanadské střele do prázdné.

57:23
    Javorové listy vyhazují na zakázané uvolnění.

57:23
    Oddechový čas pro tým Česko.

Kanadští fanoušci se ve volném čase baví mexickou vlnou, nyní je však ještě čekají horké chvilky.

57:33
    Další kanadský pokus ze středního pásma minul odkrytou klec.

57:53
    Po průjezdu Mrtky do kanadského brankoviště Ivankovic přerušuje hru.

58:00
    Běží poslední dvě minuty třetí třetiny.

58:02
    Mrtka na modré kotouč nezachytil, Češi musí rozehrávat z vlastního pásma.

58:22
    Lob javorových listů mířil do české klece, jenomže před ní byl připravený Černý a kotouč zachytil.

58:55
    Po hákování Caleba Desnoyerse bude hrát český tým přesilovku!

59:04
    Záhejský to zkusil z levé strany – neúspěšně.

59:19
    Poletín znovu pobídl záhejského ke střele, ten se rozhodl ještě nahrávat.

59:41

59:51
    Česko právě vstřelilo branku!
    Tak jsme se přece jen dočkali! Devět sekund před koncem dokázal TOMÁŠ POLETÍN přizvednout přihrávku Dominika Pavlíka nechytatelně pod horní tyč. Asistence: Dominik Pavlík a Adam Benák. – 2:1
    59:51 Tomáš POLETÍN - 2:1

Stejně jako před rokem, Češi ve finále Hlinka Gretzky Cupu podlehli Kanadě, a na druhé turnajové vítězství tak stále čekají. Vše rozhodla už první třetina, v níž se javorové listy po brankách Liama Kilfoila a Caleba Desnoyerse ujali dvoubrankového vedení. Pohých osm sekund před koncem snížil na 2:1 Tomáš Poletín, na vyrovnání už však svěřenci Davida Čermáka neměli prostor.

Střely ve třetí třetině – 5:7
    Celkem – 26:19

To je ode mne dnes vše. Děkuji vám za pozornost a u dalších textových přenosů nejen z mládežnického hokeje se budu těšit. Na počtenou! (04:29:43)

Michal Jonáš

Branky a nahrávky: 7. Kilfoil (Martin, Reid), 20. Desnoyers (C. Schmidt, Guité) – 60. Poletín (Pavlík, Benák)

Kanada: Ivankovic (Beckman) – Schaefer (C), Huang, Hamilton, Beauchesne, Reid, Smith, Kettles – McKenna (A), Reschny, C. Schmidt – Guité, Desnoyers, Kindel – Kilfoil, O'Brien, Romano – Czata, Hopkins, Martin – Cootes.

Rozhodčí: Ingals, Kelly – Burnett, Walker