Lincoln – Dinamo Minsk 2:1 (kon.) | Rapid – Trabzonspor 2:0 (kon.) | Elfsborg – Rijeka 2:0 (kon.)
Plzeň – Kryvbas 1:0 (kon.) | Cercle – Molde 1:0 (kon.) | Ajax – Panathinaikos 0:1 (13:12 po pen.)
Maccabi Tel Aviv – Panevėžys 3:0 (kon.) | Lugano – Partizan Bělehrad 2:2 (po pr.) | Servette – Braga 1:2 (kon.)
Banja Luka – KÍ Klaksvík 3:1 (po pr.) | Shamrock – Celje 3:1 (po pr.)
po penal. (13:12)
Ajax Amsterdam
0:1 (0:0)
Panathinaikos FC
Čtvrtek 15.08.2024, 20:15 • Johan Cruijff Arena, Amsterdam • Evropská liga • 3 • Předkolo

Ode mě je to pro dnešní večer všechno, přeji dobrou noc a třeba zase někdy na počtenou. (23:43:28)

Držení míče: 53 % : 47 %.
    Střely na branku: 7:4. Střely mimo: 8:5. Rohy: 6:4. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 14:14.

Ajax v posledním předkole o základní skupinu Evropské ligy narazí na poslkou Jagelloniu, která dokázala vyřadit norské Bodö/Glimt. Panathinaikos v boji o Konferenční ligu vyzve francouzské Lens.

Chvíli před koncem základní hrací doby se prosadili hráči Panathinaikosu a duel musel do prodloužení. V něm branka nepadla a o osudu zápasu rozhodly až pokutové kopy. V těch byli šťastnější hráči Ajaxu a po výsledku 13:12 na penalty postoupili do posledního předkola o Evropskou ligu. Naopak na řecký klub zbylo jen čtvrté předkolo o Konferenční ligu.
    Domácí klub dlouho držel výsledek, který by jej posunul do posledního předkola. V 89. minutě ale amsterdamská obrana neuhlídala střídajícího Teteho, který svou brankou poslal zápas do prodloužení. Tam se sice prosadil střídající Bertrand Traoré, avšak jeho gól kvůli útočnému faulu neplatil. A tak se šlo do penalt. Neuvěřitelný rozstřel, který trval přes dvacet minut, rozhodnula až sedmnáctá série, ve které neproměnil svůj pokutový kop Vilhena a protože domácí Gaaei se nemýlil, postup do dalšího kola připadl domácímu klubu.

GAAEI

17. série
    13:12
    Je rozhodnuto! V sedmnácté sérii pokutových kopů nedal Vilhena, avšak domácí Anton Gaaei proměnil a do posledního předkola Evropské ligy jde Ajax!
    VILHENA

17. série
    12:12
    Hostující záložník Tonny Vilhena napodruhé své fanoušky nepotěšil, neboť gól nevstřelil a domácí mohou zase ukončit toto drama.
    BROBBEY

16. série
    12:12
    To už není možné. Brian Brobbey asi na druhý pokus brankáře Dragowského nepřekonal, jdeme dále.
    MLADENOVIČ

16. série
    12:12
    Zadák Panathinaikosu Filip Mladenovič už ale minul a Ajax může z šestnácté penalty rozhodnout!
    TAYLOR

15. série
    12:12
    Patnáctá série je u konce a utkání stále nekončí. Kenneth Taylor totiž poslala balon za záda polského gólmana.
    JEDVAJ

15. série
    11:12
    Stoper Panathinaikosu i napodruhé zúročil své zkušenosti a poslal míč do sítě.
    GODTS

14. série
    11:11
    Sledujeme v Amsterdamu neuvěřitelné vyvrcholení zápasu. Mika Godts před vlastními diváky proměnil i svůj druhý pokutový kop, takže pokračujeme dále.

14. série
    10:11
    Hostující hrdina Tete překonal Pasveera.
    van den Boomen

13. série
    10:10
    Branco van den Boomen ustál velký tlak na svou osobu a srovnal stav rozstřelu na 10:10.

13. série
    9:10
    Hostující útočník Alexander Jeremejeff podruhé překonal Dragowského.
    BERGWIJN

12. série
    9:9
    Steven Bergwijn také nezaváhal, následuje třináctá série pokutových kopů...
    MANCINI

12. série
    8:9
    Daniel Mancini svou druhou penaltu už proměňuje.
    PASVEER

11. série
    8:8
    Loterie v Amsterdamu nebere konce. Gól dal i druhý brankář Remko Pasveer a my začínáme zase od začátku.
    DRAGOWSKI

11. série
    7:8
    Bartłomiej Dragowski svého soka v brance Ajaxu prostřelil. Dokáže na něj navázat i Nizozemec?
    ŠUTALO

10. série
    7:7
    Obránce Ajaxu Amsterdam Josip Šutalo také proměnil svůj pokuty kop a do akce půjdou oba brankáři.
    ZECA

10. série
    6:7
    Desátým exekutorem ze strany řeckého klubu byl Carlos Zeca, který překonal Pasveera.
    GAAEI

9. série
    6:6
    Na druhé straně však střílí branku i Anton Gaaei.
    VAGIANNIDIS

9. série
    5:6
    Dlouhou sérii neúspěchu teď utnul Giorgos Vagiannidis, který svou penaltou nepohrdl a skóroval.
    BAAS

8. série
    5:5
    Neuvěřitelné! Pokutový kop teď nedal ani Youri Baas a nedá se nic dělat, jdeme do deváté série!
    INGASON

8. série
    5:5
    Obránce hostů Sverrir Ingason také penaltu neproměnil, další šance pro domácí o ukončení zápasu.
    TRAORÉ

7. série
    5:5
    Jenže penaltové drama stále nekončí! Bertrand Traoré totiž svůj kop zahodil a my tak jdeme do osmé série.
    MAKSIMOVIČ

7. série
    5:5
    Nemanja Maksimovič ale branku minul a rozhodnout může znovu Ajax.
    HENDERSON

6. série
    5:5
    Avšak šedou penaltu amsterdamského klubu si vzal na starost Jordan Henderson a záložník s letitými zkušenostmi z Liverpoolu prodlužuje drama.
    VILHENA

6. série
    4:5
    Zkušený záložník Tonny Vilhena nezaváhal a pokud Ajax nedá, postoupí řecký klub.
    BROBBEY

5. série
    4:4
    Jenže Brian Brobbey gól nedává a penaltová loterie i nadále pokračuje.
    MLADENOVIČ

5. série
    4:4
    Obránce Panathinaikosu Filip Mladenovič uspěl a vyrovnal na 4:4 v penaltovém rozstřelu, ale Ajax teď může poslat dále Brobbey.

121
    Druhou žlutou kartu v zápase obdržel Jordan Henderson, ale díky pravidlu, že se karty před penaltovým rozstřelem mažou, bude moci svůj pokutový kop zahrát.
    TAYLOR

4. série
    4:3
    I po čtvrté sérii je ve vedení Ajax, neboť Kenneth Taylor prostřelil gólmana Dragowského.
    JEDVAJ

4. série
    3:3
    Zkušený obránce řeckého celku Tin Jedvaj si vzal penaltu a dokázal ji proměnit.
    GODTS

3. série
    3:2
    Klub z Amsterdamu i nadále stoprocentní, svou šancí nepohrdl Mika Godts.
    TETE

3. série
    2:2
    Hostující Tete, který poslal celý zápas svou brankou do prodloužení, teď dává v rozstřelu i pokutový kop.

2. série
    2:1
    Branco van den Boomen také dává svou penaltu, Dragowski nedokázal zasáhnout.
    JEREMEJEFF

2. série
    1:1
    Švédský útočník Alexander Jeremejeff se trefuje mimo dosah brankáře Pasveera.
    Steven BERGWIJN

1. série
    1:0
    Za Ajax však suverénně proměňuje Steven Bergwijn a Panathinaikos musí od první série dotahovat.
    MANCINI

1. série
    0:0
    Daniel Mancini v dresu hostů začíná rozstřel neúspěšným kopem.

121
    Před začátkem penaltového rozstřelu dostal žlutou kartu Nemanja Maksimovič.

Střílení penalt začíná.

V prodloužení branka nepadla a o postupujícím do další fáze musejí rozhodnout penalty.

120+1
    Druhé prodloužení skončilo.

117
    Hlavní rozhodčí nastavuje jednu minutu.

110
    Střídání v týmu Ajax Amsterdam:
    ze hřiště odchází Devyne Rensch, přichází Steven Bergwijn.

106
    Začalo druhé prodloužení.

105+2
    První poločas prodloužení skončil.

105
    Hlavní rozhodčí Kavanagh teď kartami vůbec nešetřil a v krátkém sledu ji uviděli domácí Jordan Henderson a trio z Panathinaikosu Tete, Tin Jedvaj a Daniel Mancini. Všichni byli napomenuti za nesportovní chování.

105

102
    Domácí fotbalista Bertrand Traoré sice dostal míč za záda brankáře Dragowského, jeho gól však nebude platit, neboť hlavní rozhodčí ve spolupráci s videem odhalili, že během útočné akce předcházel brance nedovolený zákrok od jednoho z hráčů Ajaxu.

99
    ze hřiště odchází Jorrel Hato, přichází Brian Brobbey.

97
    Střídání v týmu Panathinaikos FC:
    ze hřiště odchází Tasos Bakasetas, přichází Carlos Zeca.

91
    Začal první poločas prodloužení.

90+5
    Druhý poločas skončil.

90+4
    Hostující útočník Alexander Jeremejeff poslal na trávník Bertranda Traorého a vidí taky žlutou kartu.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje čtyři minuty.
    89. TETE - 0:1

89
    Panathinaikos právě vstřelil branku!
    Řecký klub se v 89. minutě dostává do vedení a vyrovnává tak celkový stav dvojutkání na 1:1. Všechny fanoušky v Johann Cruijff Areně zmrazil střídající TETE, který prostřelil brankáře Pasveera a posílá Panathinaikos do vedení 1:0.

82
    ze hřiště odchází Gnezda Čerin, přichází Tonny Vilhena,
    ze hřiště odchází William Arao, přichází Nemanja Maksimovič.

78
    Obránce Panathinaikosu Atény Filip Mladenovič se postil do diskuze s hlavním rozhodčím z Irska, a protože nové pravidla takové jednání zakazují, dostal zadák řeckého klubu žlutou kartu.

75
    ze hřiště odchází Fotis Ioannidis, přichází Alexander Jeremejeff.

75
    Žlutou kartu si prohlédl i Fotis Ioannidis za ostrý faul na Jordana Hendersona.

71
    ze hřiště odchází Steven Berghuis, přichází Anton Gaaei,
    ze hřiště odchází Kian Fitz-Jim, přichází Branco van den Boomen.

68
    ze hřiště odchází Filip Djuričič, přichází Tete,
    ze hřiště odchází Giannis Kotsiras, přichází Giorgos Vagiannidis.

61
    ze hřiště odchází Chuba Akpom, přichází Bertrand Traoré,
    ze hřiště odchází Carlos Forbs, přichází Mika Godts.

53
    Domácí útočník Chuba Akpom ostře fauloval obránce Jedvaje a vidí v ruce hlavního rozhodčího Kavanagha žlutou kartu.

46

45+1

45

6
    Jako první se do statistik dnešního utkání zapisuje hostující Tasos Bakasetas, který dostává za faul na Akpoma žlutou kartu.

1

Ajax Amsterdam: Pasveer – Rensch, Šutalo, Baas, Hato – Fitz-Jim, Henderson (C), Taylor – Berghuis, Akpom, Forbs
    Náhradníci: Ramaj, Gorter – Gaaei, Bergwijn, Brobbey, Kaplan, Mannsverk, Medič, Traoré, van den Boomen, Hlynsson, Godts
    Trenér: Francesco Farioli

Panathinaikos FC: Dragowski – Kotsiras, Ingason, Jednaj, Mladenovič – Gnezda Čerin, William Arao – Mancini, Bakasetas, Djuričič – Ioannidis (C)
    Náhradníci: Lodygin, Lilo – Vagiannidis, Schenkeveld, Zeca, Tete, Limnios, Maksimovič, Jeremejeff, Katris, Vilhena, Ntampizas
    Trenér: Diego Martín Alonso

Rozhodčí: Ch. Kavanagh – L. Betts, J. Mainwaring (vš. ENG).

Vzájemný zápas
    První utkání tohoto dvojzápasu se odehrálo před týdnem na půdě řeckého týmu. Jediný gól duelu vstřelil v 28. minutě nizozemský křídelník Steven Berghuis, kterému dobře přiklepnul míč Kian Fitz-Jim a fotbalista z Ajaxu se trefil mimo dosah brankáře Panathinaikosu. Další branka už nepadla a hosté si tak do Amsterdamu vezou výhru 1:0.

Panathinaikos
    Fotbalový celek z Atén v minulém ročníku řecké Super League obsadil čtvrté místo, které zaručuje postup do kvalifikace o Evropskou ligu. Panathinaikos nestačil pouze na vítězný PAOK, druhé AEK a třetí Olympiakos. Kromě toho také mohl tento klub z hlavního města Řecka oslavit vítězství v domácím poháru, o kterém rozhodl v sedmé minutě nastavení finálového duelu proti Arisu Soluň střídající obránce Georgios Vagiannidis. Ve stejném utkání mimo jiné viděl červenou kartu také bývalý kapitán české reprezentace Vladimír Darida, který působí právě v Arisu.
    Ve druhém předkole narazil Panathinaikos na bulharský celek Botev Plovdiv. A řecký klub vstoupil do dvojzápasu velmi dobře, když se v úvodním utkání prosadili Jeremejeff a Bakasetas a celek z Atén vedl po poločase o dvě branky. Ve druhé půli sice snížil za Botev střídající Korošec, avšak Panathinaikos si závěr zápasu pohlídal a do Bulharska si odvezl výhru 2:1. Odvetný zápas se poté Plovdivu vůbec nepovedl, celek z Balkánu dostal od řeckého klubu čtyři góly a Panathinaikos tak vyhrál 4:0. Tým vedený trenérem Diegem Alonsem táhl za postupem do třetího předkola hlavně švédský útočník Jeremejeff, který zaznamenal dvě branky.

Nizozemský klub sice nevstoupil do minulé sezony vůbec dobře a dlouho se držel u spodku tabulky, díky povedenému jaru se však dokázal vyšvihnout alespoň na páté místo Eredivisie, které zaručuje postup do předkol Evropské ligy. Nejlepším střelcem Ajaxu byl v uplynulém ročníku mladý útočník Brian Brobbey, který jen v domácí nejvyšší soutěži zaznamenal osmnáct gólů.
    Celek z Amsterdamu był nasazen do druhého předkola Evropské ligy, kde narazil na srbský tým Vojvodina Novi Sad. Svěřenci trenéra Farioliho byli považováni za favorita duelu, ale v prvním domácím zápase se na na gól pořádně nadřeli. Vstřelil jej až v 86. minutě střídající záložník Branco van den Boomen, který tak rozhodl o lepší pozici do odvetného utkání. I ve druhém střetnutí se do vedení dostal Ajax, když se prosadil krátce po změně stran obránce Šutalo. Ten samý fotbalista si ale o pár minut později vstřelil i vlastní gól a bylo v zápase vyrovnáno. Vojvodina však v součtu s minulým duelem i nadále ztrácela a ke konci už více otevřela obranu, čehož využili hostující Jorrel Hato a Bertrand Traoré, který každý zapsali branku a definitivně rozhodli o postupu amsterdamského klubu do další fáze.

Příjemný čtvrteční podvečer všem fotbalovým fanouškům. Kvalifikace o účast v evropských soutěžích pro tuto sezonu jsou v plném proudu a tento týden se konají odvetné zápasy třetího předkola. My se společně podíváme na střetnutí Ajaxu Amsterdam s řeckým Panathianaikosem, který začíná v 20:15 a k jeho sledování jste srdečně zváni!

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15 a budeme z něj přinášet změny stavu.