Schmiedlová – Tausonová 1:2 (kon.) | Šarífová – Plíšková 1:2 (kon.)
Fruhvirtová – Lepchenková 0:0; 1:2; 0-0 (skreč)

Varvara Lepchenková (Q)
0
2
0

Úterý 27.08.2024, 22:40 • Kurt č. 14, Národní tenisové centrum Billie Jean Kingové, New York (USA) • US Open - ženy - US Open (tvrdý povrch) • 1. kolo

Z dnešního zápasu je to bohužel všechno! Navzdory obratu skóre ze stavu 0:40 se Brenda Fruhvirtová rozhodla po poradě s fyzioterapeutkou a lékařem v utkání nepokračovat. US Open tak pro ni končí po zdravotních peripetiích z posledních týdnů hned v prvním kole po třech odehraných gemech. Nezbývá než popřát talentované české teenagerce brzké uzdravení. (22:56:15)

1:2
    Následuje přestávka a výměna stran.

1:2
    Dlouhý gem je u konce. Varvara Lepchenková na závěr vyhodila křižný bekhend za levou čáru. Zejména poslední neproměněný brejkbol si může opravdu hodně vyčítat, to byla tutovka.

A-40
    Lepchenková returnovala po druhém podání do autu.

40-40
    Varvara Lepchenková doběhla kraťas. Měla před sebou odkrytý kurt, bekhendem ho ale trestuhodně přepálila.

40-A
    Fruhvirtová nabízí Lepchenkové dvojchybou už pátý brejkbol.

40-40
    Brenda Fruhvirtová odvrací vítězným bekhendem do pravé části kurtu. Opět shoda.

40-A
    Američanka otřela delší bekhendový return o základní čáru. Fruhvirtová hrála brzy po odskoku do sítě.

40-40
    Varvara Lepchenková vrací gem vítězným bekhendem k pravé postranní čáře zpátky na shodu.

A-40
    Přímý bod ze servisu ven z dvorce. Ono to půjde! Češka už má výhodu.

40-40
    Brenda Fruhvirtová srovnává esem ven z dvorce na shodu!

30-40
    Druhý brejkbol zahodila americká tenistka úderem do zámezí. Zbývá jí poslední.
    0:0; 0:2; 15-40 - Brenda Fruhvirtová

15-40
    Po dobrém servisu si popošla Fruhvirtová víc do kurtu. Křižným bekhendem snížila. Lepchenková při snaze vybrat balon zasáhla do hlavy jednu z divaček. Naštěstí je v pořádku.

0-40
    Varvara Lepchenková má tři brejkboly. Zahrála křižný bekhend těsně nad sítí a Češka umístila forhend pod pásku.

0-30
    Dvojchyba. Fruhvirtová podle všeho podstoupí během přestávky mezi gemy ošetření.

0-15
    Varvara Lepchenková nepolevuje. Po servisu ven z kurtu udeřila vítězným bekhendovým returnem.

0:2
    Američanka zvyšuje čistou hrou na 2:0. Fruhvirtová returnovala bekhendem za základní čáru.
    0:0; 0:1; 0-40 - Varvara Lepchenková

0-40
    Na konci výměny trefila Varvara Lepchenková další vítězný forhend do pravé poloviny, a má tak rovnou tři možnosti na potvrzení brejku.

0-30
    Eso. Trochu se zdálo, že teď mladá Češka servis protivnice podcenila.

0-15
    Varvara Lepchenková využila vyššího odskoku míče a vypálila vítězný forhend do pravé strany kurtu.

0:1
    Konec přestávky, podávat bude Varvara Lepchenková.

0:1
    0:0; 0:1 - Varvara Lepchenková

0:1
    Nepovedlo se. Varvara Lepchenková zreturnovala druhé podání a následně ukončila gem vítězným forhendem k pravé postranní čáře.

30-40
    Brenda Fruhvirtová nevměstnala do kurtu svůj bekhend, a musí tak odvracet hned v prvním gemu brejkbol.

30-30
    Varvara Lepchenková trefila vítězný forhendový return druhého podání. Znovu nerozhodně.

30-15
    Lepchenková útočila forhendem z voleje. Fruhvirtová kontrovala bekhendem. Američanka šla do podřepu a poslala míč do sítě.

15-15
    Po returnu druhého podání vyhodila Brenda Fruhvirtová forhend do zámezí.

15-0
    Hned na úvod dlouhá výměna. Varvara Lepchenková ji uzavřela forhendem za základní čáru.

0:0

Podávat začne Brenda Fruhvirtová.

Hráčky se spolu utkají poprvé. Papírovou favoritkou zápasu je Fruhvirtová, nad jejíž formou ovšem visí velký otazník. Vítězka narazí ve druhém kole na lepší z dvojice Anastasia Potapovová (RUS) – Leylah Fernandezová (CAN).

Varvara Lepchenková je už osmatřicetiletá Američanka s uzbeckými kořeny. V žebříčku byla v dobách své největší slávy na 19. místě. Aktuálně se na sklonku kariéry nachází na konci druhé stovky, konkrétně na 199. pozici. Je vítězkou 13 turnajů ITF. Nejcennější trofej pak získala v roce 2021 na stopětadvacítce v Charlestonu. V letošním roce zaznamenala na nižším okruhu dvě finále. Jak v Římě, tak v Brescii skončila těsně pod vrcholem. Na US Open je jejím nejlepším výsledkem osmifinále z roku 2015. Letos startuje v New Yorku poprvé od roku 2019. Do hlavní soutěže se dostala skrze kvalifikaci. Postupně v ní porazila Slovinku Tamaru Zidanšekovou (6:2, 6:3), krajanku Valerii Glozmanovou (4:6, 6:4, 6:3) a v rozhodujícím finálovém kole i Řekyni Despinu Papamichailovou (6:3, 6:3). V probíhající sezoně nasbírala Lepchenková celkem 35 výher a 24 porážek (tvrdý povrch 10/7).

Brenda Fruhvirtová je v pouhých sedmnácti letech na 106. místě žebříčku, přičemž v jednu chvíli byla už na 87. pozici. V předchozích dvou letech vyhrála supertalentovaná Češka patnáct seniorských turnajů ITF. Letos už měří síly s těmi nejlepšími. Zkraje roku prošla skrze kvalifikaci Australian Open do druhého kola, v němž prohrála až s pozdější šampionkou Běloruskou Sabalenkovou. Stejný scénář napsala na tisícovce v Římě, kde vypadla pro změnu se zkušenou Rumunkou Cirsteaovou. Zaznamenala rovněž čtvrtfinále na stopětadvacítce na Makarské či druhé kolo Wimbledonu, v němž 4. července nestačila na Španělku Badosaovou. Od té doby se na elitním okruhu neobjevila. Poslední soutěžní zápis má z 30. července, kdy skrečovala zápas 1. kola na turnaji ITF v Hechingenu. Na US Open zatím odehrála jeden zápas v kvalifikaci. Dnes si odbyde premiéru v hlavní soutěži. Letošní bilance Fruhvirtové čítá 17 výher a 9 porážek (tvrdý povrch 8/3).

Hezký úterní večer. Brenda Fruhvirtová vstoupí do letošního US Open utkáním prvního kola s Varvarou Lepchenkovou ze Spojených států. Duel bude sehrán na kurtu číslo 14 a není vyloučen jeho časový posun.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.