Kazachstán – Rakousko 2:1 (kon.) | Francie – Slovinsko 5:1 (kon.) | Norsko – Velká Británie 6:2 (kon.)
Maďarsko – Slovensko 3:7 (kon.) | Ukrajina – Lotyšsko 1:5 (kon.) | Japonsko – Dánsko 2:3 (po pr.)
Japonsko
2:3 (1:2, 1:0, 0:0 - 0:1)
Dánsko
Pátek 30.08.2024, 19:30 • Aalborg Arena (DEN) • Kvalifikace mužů na OH • Skupina F

O postup na zimní olympijské hry v roce 2026 se utkají v rozhodujícím zápase Norsko s Dánskem. Pořadatelská země dnes přetlačila houževnaté Japonce při poměrně výrazné převaze po většinu hrací doby a množství šancí nakonec až po prodloužení zásluhou pittsburgského tučňáka Larse Ellera. Pro asijský celek tak olympijský sen končí a v posledním zápase si zahraje jen o třetí místo ve skupině s Velkou Británií.

Střely na bránu 18:39 (8:12, 8:14, 2:11 – 0:2)
    Vyloučení 5:2, bez využití.
    Vhazování 22:27 (21:54:09)

63:45 Lars ELLER - 2:3

63:45
    Dánsko právě vstřelilo branku!
    Devět vteřin po neproměněné šanci se LARS ELLER dalším pokusem prosazuje, když si sám dojel pro vyražený kotouč, obruslil si oblouk a procedil ho skrz Narisawovu výstroj. Asistence: Nikolaj Ehlers.

63:36
    Po Ehlersově přihrávce zpoza brány neprostřelil Narisawu dánský kapitán Lars Eller.

62:02
    Na druhé straně se protáhl individuálně Koch, z mezikruží však netrefil japonskou bránu.

61:20
    Jonejama uvolnil křížně do jízdy Ju Sata, který z úhlu prostřelil Andersena. Toho zachránila nastřelená tyč!

60:01

Domácí Dánové měli ve třetí třetině opět velkou převahu, ovšem skóre se za 20 minut nepohnulo a zápas míří do prodloužení. Japonsko tak ztrácí šanci na přímý postup na olympiádu, neboť získá přinejlepším dva body, zatímco Norsko již nasbíralo šest. Dánové potřebují v prodloužení či nájezdech zvítězit, aby jim zítra stačily v severském derby k postupu i dva body.

Střely na bránu 18:37 (8:12, 8:14, 2:11)
    Vhazování 21:27

60:00

59:29
    Poulsenova dělovka křížem se nevešla mezi tři tyče japonské klece.

58:30
    Dnešní utkání sleduje 3279 diváků.

58:01

56:54
    Po Mølgaardově zblokované střele asijští hokejisté vyhazují kotouč z pásma.

56:24
    Nejpilnější zakončovatel Nikolaj Ehlers střílí jen do lapačky Juty Narisawy.

56:01
    Vyloučení v týmu Japonska:
    Hiroto Satō – 2 min., podrážení.

56:01
    Frederik Storm se prudkou brzdou uvolnil Satovi, který ho v pádu spíše smolně podrazil hokejkou.

55:09
    Nakonec Narisawa kryje ránu N. B. Jensena od modré čáry a po téměř čtyřech a půl minutách je přerušena hra.

54:47
    Prokličkovat lesem hokejek se pokoušel po levé straně Nicklas Jensen, jeho slalom však končí za bránou.

53:30
    Útočné akce se rychle přelévají, ale ani na jedné straně již několik minut nevedly k zakončení.

50:43
    Pár vteřin po vypršení přesilovky nabil Hiroto Satō doleva Hiranovi, jehož střelu po ledě ještě tečoval na brankovišti Takagi. Brankář Andersen měl štěstí, že se kotouč z první přímé střely v této třetině odrazil do jeho výstroje.

50:36

50:05
    Dánové ve zkráceném oslabení opakovaně vyhazují kotouč přes všechny čáry.

49:12

48:36
    Vyloučení v týmu Dánska:
    Oscar Mølgaard – 2 min., sekání.

47:44
    Markus Holton vybídl doprava Blichfelda, jehož střela se odráží od Lawlorovy brusle do výšky a chvilku žádný z hráčů netušil, kam kotouč dopadne. Nakonec se vhazuje opět v japonském pásmu.

47:12
    Seija Hajata – 2 min., držení.

46:59
    Po vyhraném buly pálil Markus Holton tvrdě příklepem, ovšem do dráhy letu puku padl obětavě Takagi.

46:50
    Dlouhý úsek hry nepřetržitě v japonském pásmu ukončila Ehlersova střela z mezikruží po skvělé přihrávce Markuse Holtona, se kterou si klečící Narisawa poradil.

45:03
    Jeden z Japonců je bez hole a tak přesilovková situace v podstatě bez přestání trvá dál, domácí se však nedostávají ke střelbě.

44:33

43:55
    Bombu Nicklase Jensena tečoval zády k bráně clonící Blichfeld o vlásek vedle pravé tyčky.

43:06
    Ehlers si krátkým obloukem nabruslil do zakončení z levého kruhu, Narisawa se ovšem nenechal prostřelit mezi betony.

42:33
    Makuru Furuhaši – 2 min., hákování.

41:57
    Andersen vyráží rozklekem střelu z pravého kruhu do ochranné sítě.

40:01

Japonci zahájili druhou třetinu aktivně, postupně se ale dostali do drtivého sevření. Po vytrvalém tlaku Dánů však přišla nečekaná trefa do jejich sítě a japonští hokejisté drží zatím v Aalborgu chvalitebný nerozhodný výsledek.

Střely na bránu 16:26 (8:12, 8:14)
    Vyloučení 2:1
    Vhazování 12:18

40:00

39:32
    Příliš pozdě zkrotil Mølgaard skákavý kotouč, než si ho narovnal na čepel, byl již Narisawa připraven.

39:15

38:09
    Blichfeld vrátil kotouč zadovkou Markusi Holtonovi, do jehož tvrdé rány z osy hřiště obětavě padl Hiroto Satō.

37:15
    Šōgō Nakadžima – 2 min., hákování.
    36:08 Makuru FURUHAŠI - 2:2

36:08
    Japonsko právě vstřelilo branku!
    Jak už to někdy bývá, ze série šancí a drtivého tlaku domácích padl gól do jejich sítě. Akci založil Hiroto Satō na modré čáře naznačením střely a nabruslením do lepší pozice. Jeho křížná střela se spíše se štěstím odrazila od clonícího Miury a MAKURU FURUHAŠI kotouč ze vzduchu sklepl do odkryté brány. Asistence: Juki Miura a Hiroto Satō.

35:20
    Po rychlé výměně kotouče vypálil N. B. Jensen do masky japonského brankáře a rozhodčí přerušují hru.

34:13
    Ehlers připravil velkou příležitost Russellovi, který se stahovačkou mezi kruhy zbavil posledního beka, jenže bekhendovým blafákem pak sám před gólmanem netrefil bránu.

33:34
    Domácí vířili útočným pásmem a přihrávali si ve velké rychlosti, soupeřova pětice byla sevřena kolem brankoviště, jenže absence střelby byla vážnou vadou na kráse.

32:38
    Po dlouhé době musel zasahovat Andersen, puk podržel v lapačce a následuje komerční přestávka.

31:51
    Narisawa pohotově vyrážečkou zneškodnil ukrytou střelu obránce Kocha z levé strany.

30:30
    Ehlers ujel japonské obraně, samostatný nájezd však zakončil nepřesně.

30:15
    Zakázané uvolnění japonského celku.

29:20

29:14
    Vzápětí ale dánští hokejisté s využitím soupeřova střídání rychle pronikli zpět do pásma a Narisawa musel rychle k levé tyčce vytěsnit Trueovu pohotovou ránu z úhlu

29:02
    Japonci se konečně z drtivého tlaku vysvobozují vyhozením.

28:34
    Juta Narisawa zůstal po zákroku proti tvrdé ráně ležet, obránci mu pomohli vyčistit prostor před odkrytou klecí.

28:04
    Markus Holton si rozmyslel nápřah na golfák a přihrál doprava lépe postavenému Blichfeldovi, který tentokrát minul bránu.

27:32
    Blichfeld vypálil dělovku z pravého kruhu do hrudi brankáře Narisawy.

27:20
    Hiroto Satō – 2 min., držení.

27:20
    Nikolaj Ehlers skončil na zádech ve skrumáži před bránou s dvěma Japonci a ležícím brankářem, při odpalu posílá Hanzawa kotouč poněkud zmateně místo ven z pásma přímo do tohoto chumlu.

26:35
    Dánští hokejisté po vlažném vstupu do třetiny soupeře sevřeli a z tlaku během střídání třetí pětky vzešla tvrdá rána Jespera Aaba od modré čáry, kterou Narisawa vyráží.

25:23
    True se proháčkoval obranou a vyslal křížnou ránu těsně vedle japonské klece.

23:28
    Rozhodčí se omlouvají za chybně pískané zakázané uvolnění Japonců, vhazuje se ve středovém kruhu.

21:08
    Po zblokované dánské střele od modré vyrazil do brejku Hanzawa, místo střely z levé strany prudce zasekl a servíroval napříč pásmem Ju Satovi, který však v pokleku netrefil puk naplno a Andersen betonem vyráží.

20:27
    Blichfeld se neprotlačil k Jensenově přihrávce zpoza brány ještě v palebném postavení a nakonec mu poskakující kotouč utíká až do středního pásma.

20:01

Stejně jako včera proti Norsku šli japonští hokejisté do vedení po chybě domácí obrany, herně lepší Dánové ale stačili do první přestávky skóre otočit dvěma góly, když ještě několik dalších příležitostí promarnili.

Střely na bránu 8:12
    Vyloučení 0:1
    Vhazování 6:5

20:00

19:30
    Protiútok dva na dva doplnil sprintem Eller, který si z druhé vlny našel zadovku Nicklase Jensena, z mezikruží však v ideální pozici neprostřelil Narisawu.

18:52
    Japonci vybojovali buly v útočném pásmu, hlouček jejich příznivců se je neúnavně snaží povzbuzovat.
    17:31 Christian WEJSE - 1:2

17:31
    Seveřané otáčejí skóre z rychlého brejku. Na Poulsenovu přihrávku od levého mantinelu si najel útočník německého Bremerhavenu CHRISTIAN WEJSE a bekhendem po ledě překonává Narisawu mezi betony. Asistence: Morten Poulsen a Anders Koch.

16:40
    Røndbjerg dostal kotouč na levý kruh, pohybem ramen zmátl obránce a vystřelil na bližší tyč, ovšem Narisawa se teď revanšoval za gól zpoza brány a jeho dobře mířenou střelu vyráží.

16:05
    Miura nabídl kotouč do jízdy Irikurovi, tomu však po přejetí modré čáry odskakuje od hole.

15:15
    Japonci si z tlaku pomáhají zakázaným uvolněním.

14:03
    Až po návratu vyloučeného Jensena z trestné lavice nabil Teruto Nakadžima pod sebe Jonejamovi, který tvrdou ranou pořádně protáhl Andersena.

13:58

13:30
    Asiaté kombinují v útočném pásmu, ovšem ke střelbě se nedostávají.

12:09
    Japonská obrana čistě zpacifikovala ochův pokus o průnik v oslabení.

11:58
    Nicklas Jensen – 2 min., podrážení.
    11:01 Jonas RØNDBJERG - 1:1

11:01
    Za 37 vteřin domácí vyrovnávají. Útočník zlatých rytířů z Las Vegas JONAS RØNDBJERG si narazil s Truem, rychle objel japonskou klec a zaskočil Narisawu zasunutím zpoza brány k zadní tyči. Asistence: Alexander True a Anders Koch.
    10:24 Teruto NAKADŽIMA - 1:0

10:24
    Po hrubé chybě N. B. Jensena za vlastní bránou se k puku dostal Hanzawa a jeho bekhendovou přihrávku využívá střelou zblízka TERUTO NAKADŽIMA. Asistence: Čikara Hanzawa.

9:53
    Wejse nastřelil kotouč ze středního pásma a Narisawa ho raději podržel před dotírajícími Dány.

8:59
    Domácí se provinili zakázaným uvolněním.

8:29
    Aabo objel japonskou bránu a přihrál na modrou čáru, odkud tvrdě vypálil N. B. Jensen. Narisawa však na kotouč dobře viděl a chytá ho do lapačky.

7:48
    Dlouhý úsek bez přerušení utnul Hiroto Satō střelou do Andersenovy lapačky. Dánský brankář podržel kotouč a vhazuje se po jeho pravici.

6:18
    Nicklas Jensen zleva prohodil kotouč Blicheldovi, který sklepl krásnou zadovkou pro kapitána Larse Ellera. Ten byl sice sám před brankářem, ale blafák na brankovišti mu nevyšel.

5:30
    Hosté se poprvé dostali do náznaku šance, Lawlorovi padl do křížné střely zpoza pravého kruhu Aabo a zblokoval ji za bránu.

4:05
    Japonci se teď zásluhou Jonejamy vymanili ze souboje v rohu kluziště a alespoň na chvíli vyvezli puk mimo své obranné pásmo.

2:27
    Narisawa poprvé zasahoval proti střele z pravého kruhu a podržel kotouč ve své výstroji.

1:29
    Lassen na útočném výpadu projel po pravém mantinelu za bránu a nahazoval kotouč zpoza ní, Blichfeld se pokoušel ho lakrosově sklepnout, ale těsně minul.

0:01

Na ledovou plochu je znovu povolána rolba, diváci v zaplněné hale čekají, zda se podaří dostat ledovou plochu do hratelného stavu.

Zápas zatím nezačal, rozhodčí řeší špatnou kvalitu ledu, zatímco hráči se bruslením udržují rozehřátí.

Domácí hokejisté Dánska budou hrát v bílo-červených dresech, Japonci mají černo-červenou kombinaci.

Japonsko: Narisawa (Fukufudži) – Jamada, Išida, Hajata, Jonejama, H. Satō, Halliday, J. Ocu, Lawlor – Suzuki, Š. Nakadžima, Hirano – T. Nakadžima, J. Satō, Hanzawa – Takagi, Ōsawa, K. Ocu – Furuhaši, Irikura, Miura
    Trenér: Skalde

Dánsko: Andersen (Søgaard) – M. Holton, Lassen, O. Holton, Koch, Aabo, N. B. Jensen, Bruggisser, From – N. Jensen, Eller, Blichfeld – Ehlers, Mølgaard, Russell – Aagaard, True, Rondbjerg – Poulsen, Wejse, Storm.
    Trenér: Gath

Rozhodčí: Hribik (CZE), Staňo (SVK) – Laguzov (GER), Zunde (LAT).

Japonští hokejisté na jaře obhájili předposledním pátým místem příslušnost k divizi I A, tedy nejvyšší hned po Světové skupině. Tu hráli jen v letech 1998-2004, kdy měli jako nejlepší země Asie zaručenou příslušnost.

Japonci zahájili olympijskou kvalifikaci už v předkole. V Maďarsku v únoru vyhráli svou skupinu bez ztráty bodu po vítězstvích nad Litvou 6:4, Španělskem 6:3 a domácím výběrem 2:1 a posunuli se do závěrečné fáze. Ta se hraje ve třech čtyřčlenných skupinách a na olympijské hry postoupí pouze vítěz. Šanci má i nejlépe umístěný z druhých míst, pokud bude prodloužen zákaz startu ruských hokejistů na světových turnajích, platící zatím jen do konce nadcházející sezóny.

Na úvod reprezentanti Země vycházejícího slunce nestačili v herně vyrovnaném a dobře rozehraném souboji na Norsko poměrem 2:4, všechny góly nastříleli Skandinávci v rozpětí osmi minut a 39 vteřin na přelomu druhé a třetí třetiny. Za Japonsko otevřel skóre Šōgō Nakadžima a pak už jen v závěru korigoval Hirano.

Dánsko je největším favoritem na postup na olympijské hry, jako pořadatel této skupiny ji rozehrálo soubojem s Velkou Británií a rychle otevřelo skóre Holtonem, již v 9. minutě však vyrovnal Kirk a vyrovnaný souboj rozhodl až ve 46. minutě v přesilovce Ehlers, na konečných 3:1 pak upravil Eller.

Dánové si odbyli olympijskou premiéru až minule v Pekingu a sedmým místem rovnou překonali svůj historicky největší úspěch. Na mistrovstvích světa dosud dosáhli jen dvakrát na osmé místo.

S Japonskem mají překvapivě historicky nepříznivou bilanci 13 vítězství, 1 remízy a 19 porážek při skóre 109:145. Dnes ale budou jasnými favority.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:30.

Karel Jedlička

Branky a nahrávky: 11. T. Nakadžima (Hanzawa), 37. Furuhaši (Miura, H. Satō) – 12. Røndbjerg (True, Koch), 18. Wejse (Poulsen, Koch), 64. Eller (Ehlers)

Dánsko: Andersen (Søgaard) – M. Holton, Lassen, O. Holton, Koch, Aabo, N. B. Jensen, Bruggisser, From – N. Jensen, Eller, Blichfeld – Ehlers, Mølgaard, Russell – Aagaard, True, Røndbjerg – Poulsen, Wejse, Storm.

Rozhodčí: Hribik (CZE), Staňo (SVK) – Laguzov (GER), Zunde (LAT)