Dánsko – Srbsko 2:0 (kon.) | Chorvatsko – Polsko 1:0 (kon.) | Portugalsko – Skotsko 2:1 (kon.)
Švýcarsko – Španělsko 1:4 (kon.)
Portugalsko
2:1 (0:1)
Skotsko
Neděle 08.09.2024, 20:45 • Estádio da Luz, Lisabon • Liga národů UEFA - Liga A • Skupina 1

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.

Příjemný nedělní večer všem fotbalovým fanouškům. Dnešním dnem pokračují skupiny Ligy národů, jedním ze zápasů Ligy A je pak mimo jiné také duel Portugalska se Skotskem. Souboj těchto dvou krajin začíná v 20:45 a k jeho sledování jste srdečně zváni.

Portugalsko
    Portugalští fotbalisté se zúčastnili nedávného Mistrovství Evropy ve fotbale, na kterém byli zařazeni do skupiny F. Ve skupinové fázi si svěřenci trenéra Roberta Martíneze poradili jak s českými fotbalisty (2:1), tak s hráči Turecka (3:0), jedinou prohru si připsali proti Gruzii (0:2). V osmifinále se sice Portugalci natrápili se Slovinskem, kdy sice nedal v prodloužení pokutový kop hvězdný Cristiano Ronaldo, avšak v penaltovém rozstřelu už se nemýlil a celek z Pyrenejského poloostrova postoupil do čtvrtfinále. I v něm došlo utkání do penalt, ale tentokrát byli šťastnější soupeři z Francie a po všech proměněných kopech postoupili dále. Naopak Portugalsko se s soutěží rozloučilo.
    Do nového ročníku Ligy národů vstoupili Portugalci ve čtvrtek na domácí půdě proti Chorvatům. V sedmé minutě dostal domácí do vedení krajní bek Manchesteru United Diogo Dalot, ve 34. minutě dokonce zvýšil svým jubilejním 900. gólem v kariéře Cristiano Ronaldo. Chorvati se sice dostali do hry po vlastní brance právě Dalota, ale na vyrovnání už se nezmohli a s Portugalskem padli 1:2.

Skotsko
    I fotbalisté jedné z nejstarších reprezentací světa se probojovali na letní EURO, na kterém byli vylosováni do skupiny A společně s domácími Němci. Právě proti Německu Skotové do turnaje vstoupili, avšak s favoritem prohráli vysoko 1:5. Zápas však poznamenalo také vyloučení hostujícího stopera Porteouse na konci první půle. Ve druhém duelu skupiny narazilo Skotsko na Švýcarsko a po devadesáti minutách se body dělily, neboť utkání skončilo 1:1. Před posledním skupinovým střetnutím sice Skotové drželi teoretickou možnost postupu, ale po prohře s Maďarskem 0:1 jejich naděje definitivně zhasla a turnaj pro ně skončil.
    Do Ligy národů vstoupilo Skotsko na domácím stadionu, kam dojeli fotbalisté Polska. Do vedení se Glasgow dostali hosté, když se trefil Szymanski. Na druhé straně nebyla uznána branka McTominaye, navíc za Polsko zvýšil z pokutového kopu Lewandowski už na 2:0. Skotsku se v druhé půli povedlo vyrovnat, když se chvíli po návratu z kabin prosadil Billy Gilmour, na kterého navázal o půl hodiny později McTominay. Dlouho to pak vypadalo na remízový konec, jenže v sedmé nastavené minutě dostali Poláci k dispozici další penaltu, tu proměnil Zalewski a hosté si odvezli se Skotska po výhře 3:2 všechny body.

Portugalsko: Costa – Semedo, Dias, A. Silva, Mendes – B. Fernandes, Palhinha, B. Silva (C) – Neto, Jota, Leão.
    Náhradníci: R. Silva, Sá – Dalot, Ronaldo, Gonçalves, Félix, Veiga, J. Neves, Trincão, R. Neves, Santos, Quenda.
    Trenér: Roberto Martínez

Skotsko: Gunn – Ralston, Hanley, McKenna, Robertson (C) – Gilmour, McLean – Christie, McTominay, McGinn – Dykes.
    Náhradníci: Clark, McCracken – Shankland, Doig, Porteous, Souttar, Doak, Morgan, Conway, Gauld, Johnston, Barron.
    Trenér: Steve Clarke

Rozhodčí: M. Mariani – D. Bindoni, A. Tegoni (vš. ITA).

Hlavní rozhodčí dnešního utkání Maurizio Mariani právě přivádí hráče obou týmů na hrací plochu stadionu v Lisabonu.

Chybět samozřejmě nesmí ani hymny, jako první si diváci v Portugalsku poslechli tu skotskou, po ní však následuje i ta domácí.

1

1
    Úvodního výkopu se ujali Skoti, kteří nastoupili v bílých barvách. Domácí Portugalci oblékli tradiční červenozelenou barevnou kombinaci.

2
    Prvním útokem se prezentovali domácí hráči, jenže brankář Skotska nakonec pořádně nemusel zasahovat. Poté to ještě zkoušel po levé straně Rafael Leão, ale na bránícího Ralstona si nepřišel.

3
    Bruno Fernandes nepříjemně došlápl na nohu Gilmourovi, hlavní sudí Mariani správně přerušil hru.

4
    Dalším prohřeškem se provinil Bernardo Silva, Skoti poté rychle rozehráli a po samostatné akci McGinna budou kopat první roh utkání.

5
    Centr z rohu hřiště směřoval přímo před brankáře Costu, míč však odvrátil na další roh bránící Palhinha.

5
    Z druhé možnosti už se však hosté neprosadili a následně navíc fauloval Pedra Neta jeden z hráčů Skotska.

6
    Domácí hráči velmi dobře zakombinovali a uvolnil se jim střed hřiště, Diogo Jota se poté snažil dostat přes bránícího McKennu, ale úspěšný nebyl.

7
    Skotsko právě vstřelilo branku!
    Hosté jdou v Lisabonu do překvapivého vedení! Skoti po faulu domácího obránce rychle rozehráli, následně přiletěl do vápna z levé strany od Kennyho McLeana výborný centr, který našel přesně hlavu SCOTTA MCTOMINAYE a záložník italské Neapole překonal brankáře Costu – 0:1! Asistence: Kenny McLean.
    7. Scott MCTOMINAY - 0:1

9
    Na druhé straně chtěl rychle odpovědět Rafael Leão, ale jeho pokus směřoval jen do boční sítě Gunnovy svatyně.

10
    Rafael Leão dokázal zleva odcentrovat, v pokutovém území však Palhinha nezakončil a Jota trefil jen blokujícího Hanleyho.

11
    Portugalci po inkasované brance zvýšili na obrátkách, tentokrát zkoušel proniknout do vápna Bernardo Silva i Pedro Neto, ale ani jeden z nich nebyl úspěšný.

12
    Z druhé strany vzápětí poslal balon do vápna Mendes, jenže nikoho ze svých spoluhráčů nenašel.

13
    Brankář Angus Gunn odkopl míč jen k Portugalcům, kteří hned zaútočili a další pokus Leãa byl sražen na rohový kop.

14
    Domácí hráči rychle rozehráli, z rohu sice nezahrozili, ale i nadále zůstávají v držení balonu.

15
    Kenny McLean nepustil k míči domácího kapitána Bernarda Silvu, brankář Skotska bude rozehrávat od své branky.

15
    Rychlý brejk hostů chtěl zakončit přihrávkou pod sebe Ralston, ale byl to nakonec právě on, od kterého se míč odrazil do zámezí.

16
    Portugalský útok sice nepřinesl ovoce, ale svěřenci kouče Martíneze budou zahrávat další roh.

17
    I ten rozehráli domácí nakrátko, následně sice našel centr Neta hlavičku Antónia Silvy, který však hlavičkuje nad branku Gunna.

18
    Ryan Christie se sice neprobil kolem Mendese, ale aspoň vybojoval pro své barvy autové vhazování.

19
    Nákop na hostujícího útočníka Dykese nebyl z kategorie nejpřesnějších, balon končí až v rukavicích Dioga Costy.

19
    Brankář Gunn včas odkopnul míč před dotírajícím Jotou, jeho nákop odvrátil bránící Nuno Mendes jen do autu.

20
    Aktivní křídelník Portugalska Rafael Leão si znovu navedl míč ke střele, která tentokrát mířila na přední tyč. Brankář Gunn si s ní ale výborně poradil.
    20.

21
    Vzápětí ještě zahrávali domácí roh, který rozehráli Portugalci nakrátko, jenže následný centr Semeda směřoval do ofsajdu.

21
    Stoper Portugalska António Silva evidentně poslal na trávník střelce zatím jediné branky McTominaye a Skotové budou rozehrávat standardku z relativně výhodné pozice.

22
    Jenž exekuce přímého kopu se hostujícímu kapitánovi Robertsonovi vůbec nepovedla a balon bez jakékoli teče doplachtil až do autu.

23
    Hostující obraně znovu udělal problémy rychlonohý křídelník Leão, ten tentokrát ještě nahrál pod sebe Jotovi, jehož následná střela mířila kousek nad horní tyč.

24
    Skotskému stoperovi Hanleymu se teď vůbec nepovedl odkop, takže k míči se znovu dostanou domácí hráči.

25
    Hlavní sudí Mariani ještě musel vyřešit menší potyčku mezi Christiem a Mendesem, zatím se to ale obejde jen s slovní domluvou.

26
    Obránce Liverpoolu a kapitán Skotska Andrew Robertson dobře ubránil na pravé straně Pedra Neta.

27
    Dobrý centr od Bruna Fernandese měl najít nabíhajícího Jotu, před kterým ale míč uklidil na rohový kop stoper McKenna.

27
    A celá situace se bude po zákroku Dykese opakovat.

28
    Portugalci dobře zakombinovali kolem pokutového území a poté centroval Leão, jehož přihrávka našla hlavu Antónia Silvy, který však poslal míč nad branku Gunna.

29
    Pokus od jednoho z domácích hráčů bez problémů skončil v rukavicích brankáře Anguse Gunna.

29
    A znovu v akci skotský gólman, který teď schoval do náručí centr od portugalského kapitána Bernarda Silvy.

30
    Diogo Jota sice stihnul hrací předmět na zeleném pažitu, ale posunul jej jenom ke gólmanovi hostů.

30
    Na druhé straně chtěl zakončovat po centru McGinna Lyndon Dykes, ale míč pořádně netrefil.

31
    Fernandes výborným centrem za obranu našel Dioga Jotu, jehož hlavičkový pokus ale vyrazil brankář Gunn.

32
    Křídelníkovi AC Milán Rafaelu Leãovi utekl míč do zámezí, obrana Skotska může zase trochu vydechnout.

33
    Další balon poslal do vápna Skotů Nélson Semedo, Jota se tentokrát k zakončení nedostal.

34
    Po teči McKenny zahrávali Portugalci rohový kop, Fernandesův centr odvrátila skotská obrana jen k Mendesovi, ten však z voleje pálil vedle Gunnovy branky.

35
    Christie výborně ubránil Mendese, vzápětí sice o chvíli přišel o balon, ale rychle jej dokázal získat nazpět.

36
    Andrew Robertson rozehrál standardní situaci centrem do pokutového území, Skotové se ale provinili útočným faulem a jejich akci tak přerušil hvizd Marianiho.

37
    Tentokrát si proti pravidlům pomohl jeden z domácích hráčů, rozehrávají zase Skoti.

39
    Skotský záložník Ryan Christie ostře atakoval unikajícího Nuna Mendese a po zásluze vidí v ruce hlavního rozhodčího Marianiho žlutou kartu.

40
    Rafael Leão si chtěl narazit míč s Jotou, ale dobře přerušil jejich kombinaci bránící Ralston.

41
    Další nebezpečí z pravé strany teď od Portugalců nepřišlo a tak může v klidu rozehrát brankář Angus Gunn.

42
    Domácí fotbalisté dlouho obehrávali pokutové území Skotska, nakonec střílel až po odvráceném centru Mendese Bruno Fernandes, ale hostující dvojblok neprostřelil.

43
    Vzápětí ukončuje domácí útočné snažení faul na Lyndona Dykese.

44
    Skotská obrana nechala hodně prostoru Rafaelu Leãovi a málem byla potrestána. Portugalský křídelník si totiž balon navedl na hranu šestnáctky a vystřelil, jeho rána však k smůle domácích těsně minula bližší tyčku.

45
    Nuno Mendes byl tentokrát zastaven čistě Ralstonem, nicméně následovat bude další domácí roh.

45
    Hlavní rozhodčí nastavuje jednu minutu.

45+1
    Z rohů zatím Portugalci moc nehrozí, to platilo i tentokrát, kdy sice poté pálil Pedro Neto, ale jeho tečovaná střela jen v poklidu doskákala k brankáři Gunnovi.

45+1
    Ani další ofenzivní akce svěřenců trenéra Martíneze nebyla úspěšná, poločas už bude končit.

45+2

Po prvním poločase Skotsko v Lisabonu překvapivě vede nad domácími Portugalci 1:0.
    Fotbalisté z Britských ostrovů se do vedení dostali hned ze své první akce, kdy výborný centr McLeana našel hlavu McTominaye a skotský záložník svou prudkou hlavičkou překonal brankáře Costu – 0:1. Domácí hráči od té chvíle byli jasně lepším týmem, což dokládá i celkový poměr střel mezi oběma celky (16:1 ve prospěch Portugalska). Mezi tři tyče však letělo jenom pár portugalských pokusů, za zmínku stojí třeba rána aktivního Leãa, tu ale vyrazil brankář Gunn. Skotský gólman exceloval i proti nebezpečné hlavičce Dioga Joty zkraje 31. minuty.
    Ve druhé půli tak budou muset domácí fotbalisté dotahovat jednobrankovou ztrátu.

Do druhé půle vstoupí Portugalci i s novými tvářemi, mezi kterými nechybí ani největší hvězda výběru Cristiano Ronaldo.

46

46
    Střídání v týmu Portugalsko:
    ze hřiště odchází Pedro Neto, přichází Cristiano Ronaldo,
    ze hřiště odchází João Palhinha, přichází Rúben Neves.

46
    Semedův centr z pravé strany srazil Robertson do zámezí, domácí budou pokračovat v držení míče.

47
    Diogo Jota se do šestnáctky Skotů nepobil, hosté si ale balon dlouho neužili.

48
    Hned zkraje druhé půle jsou Portugalci v obrovském tlaku. Průnik Antónia Silvy však zakončení nepřinesl a podobně si počínal i o chvíli později Rafael Leão.

49
    Centr Bernarda Silvy odvrátil v pádu obránce McKenna, nicméně i nadále drží míč u svých kopaček domácí hráči.

50
    Snad poprvé v druhé části hry se do útoku vydali i hosté, kteří však po chvíli otočili dozadu a chtějí si na chvíli užít balonu.

51
    Andrew Robertson hodně ostře dohrál rozehrávajícího Rúbena Nevese a v přerušené hře také dostává kartu žluté barvy.

52
    Nuno Mendes nedokázal odcentrovat přes Christieho, Portugalci budou vhazovat.

53
    Další pobídka od krajního beka francouzského Paris Saint-Germain už sice prošla, ale letěla jen do prostoru, kde vládne brankář Gunn.

54
    Portugalsko právě vstřelilo branku!
    Obrovský tlak Portugalců konečně přinesl vyrovnávací gól! Domácí znovu dlouho obehrávali pokutové území Skotska, po kombinaci Mendese s Rafaelem Leãem nahrál právě křídelník AC Milán přesně proti noze BRUNU FERNANDESOVI, jehož následná rána zpoza šestnáctky prošla přes rukavice brankáře Gunna – 1:1. Asistence: Rafael Leão.
    54. Bruno FERNANDES - 1:1

55
    Chvíli nato o sobě dal poprvé výrazně vědět i Ronaldo, ale jeho rána byla zablokována na rohový kop.

56
    Z rohu domácí nezahrozili, na konci 56. minuty ještě znova pálil Cristiano Ronaldo, avšak zařízení o kousek přestřelil.

57
    Domácí jsou i nadále aktivnějším týmem a je jasné, že dnes budou chtít vstřelit ještě minimálně jednu branku a připsat si do tabulky tři body.

58
    Akce domácího celku po levé straně výjimečně nevyšla, vhazují hráči Skotska.

59
    Brankář Gunn se sice teď úplně nepohodl s obráncem McKennou, ale nakonec celou situaci vyřešil včasným nákopem na Dykese.

60
    Nélson Semedo si přidržel zezadu McGinna a vzápětí jej stáhnul na trávník. hlavní rozhodčí Mariani vše viděl a odpískal.

61
    Standardní situaci rozehrál Gilmour, jehož pobídka ale byla odvrácena obranou Portugalska.

62
    Rúben Neves nenahrál svému spoluhráči přesně, do breku mířili hosté, po centru McTominaye upadl v pokutovém území Gilmour, ale hlavní sudí nechal hru plynout.

63
    Akci domácích přerušil dobrým zákrokem Anthony Ralston a poté míč skvěle vyvezl kolem tří útočníků Portugalska.

64
    Hostující útočník Dykes teď vytěžil z minima maximum a vybojoval pro Skotsko rohový kop.

65
    Svěřenci trenéra Clarkea rozehráli roh nakrátko, avšak následný centr McGinna jen prosvištěl pokutovým územím.

66
    Na druhé straně si přistrčil Rafael Leão jednoho ze skotských zadáků, hlavní rozhodčí Mariani přerušil hru.

66
    McTominay nepropálil obránce Portugalska, vzápětí ještě střílel Christie a trefil ruku Antńia Silvy, ta však byla u těla a o penaltu se jednat nemohlo.

66
    Žlutou kartu obdržel za faul ve středu hřiště Nélson Semedo.

67
    Velká šance domácích! Diogo Jota si výborně převzal balon a následně po kontaktu s brankářem Gunnem upadl, hlavní sudí nechal hru pokračovat, Jota poté ještě chtěl nahrát spoluhráči, avšak tento pas zablokovali hráči Skotska.

67
    Rúben Neves zezadu jasně fauloval unikajícího McGinna a také vidí žlutou kartu.

68
    ze hřiště odchází Rafael Leão, přichází João Félix,
    ze hřiště odchází Bernardo Silva, přichází João Neves.

69
    Po standardce kopali hráči Skotska i rohový kop, centr však dokázal vyboxovat brankář Diogo Costa.

71
    Hosté v posledních minutách trochu ožili a jsou teď více u balonu. Jejich útočné snažení navíc bude pokračovat dalším rohem.

72
    Rohovému kopu Robertsona se domácí ubránili, poté sice ještě střílel z voleje Ralston, ale branku Gunna vůbec netrefil.

72
    Centr z pravé strany od Bruna Fernandese skončil jen v rukavicích gólmana Anguse Gunna.

73
    Nějaké zdravotní obtíže teď trápí hostujícího záložníka Kennyho McLeana, který asistoval při brance McTominaye.

74
    Střídání v týmu Skotsko:
    ze hřiště odchází Kenny McLean, přichází Ryan Gauld,
    ze hřiště odchází Lyndon Dykes, přichází Tommy Conway.

75
    Na konci 75. minuty drží balon znovu hráči hostujícího týmu, Portugalci se v poslední době do útoku příliš nehrnou.

76
    ze hřiště odchází Nélson Semedo, přichází Diogo Dalot.

77
    Robertson teď s míčem při vhazování popošel až příliš a hlavní sudí přenechává balon soupeři.

78
    Ronaldo upadl v souboji bez balonu v pokutovém území, hlavní sudí však zůstal v klidu.

79
    Střídající João Félix dostal až trestuhodně moc prostoru a namířil si to po nahrávce Ronalda přímo proti brance Gunna, který musel předvést výborný zákrok levou nohou.
    79.

80
    Bruno Fernandes byl hodně nespokojený s výrokem hlavního sudího Marianiho a za protesty je oceněn žlutou kartou.

81
    João Neves míč na hřišti nestihl, Skoti budou vhazovat v blízkosti útočného rohového praporku.

82
    Félixova nahrávka sice nebyla přesná, Rúben Neves ve spolupráci s Ronaldem ale míč udrželi.

82
    A z další akce hlavičkoval João Félix, brankář Gunn míč vyrazil jen k Ronaldovi, který orazítkoval tyčku!

83
    Cristiano Ronaldo se vyhoupl do vzduchu po centru z levé strany, jenže svou hlavičku poslal podruhé v krátké časové vzdálenosti do brankové konstrukce.

84
    Portugalci poté zahrávali i rohový kop, ten ale zůstal z hlediska domácích nevyužit.

85
    Conway v souboji střídajících hráčů nepříjemně dotíral na Dalota, který však balon zkušeně udržel.

85
    Grant Hanley dostal žlutou kartu za svůj faul.

86
    Po rohovém kopu se do zakončení dostal Rúben Dias, ale brankář Gunn jeho pokus dokázal vyrazit. Následuje další roh.

87
    ze hřiště odchází Ryan Christie, přichází Lawrence Shankland.

88
    Domácí fotbalisté otáčejí skóre zápasu a v 88. minutě se dostávají do vedení! Nuno Mendes na levé straně obešel bránícího Ralstona a poté naservíroval balon do šestnáctky. Diogo Jota sice míč netrefil, ten však prošel až k CRISTIANU RONALDOVI, který zblízka dorazil balon do zcela odkryté sítě – 2:1. Asistence: Nuno Mendes.
    88. Cristiano RONALDO - 2:1

89
    Portugalci se tentokrát provinili útočným faulem, hostující fotbalisté ještě mají šanci na vyrovnání.

90
    Na konci devadesáté minuty budou zahrávat hráči Skotska rohový kop.

90
    Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

90+1
    Jenže jeden z hostů si po centru Robertsona pomohl útočným faulem a hlavní sudí Mariani píská.

90+1
    ze hřiště odchází John McGinn, přichází Ben Doak.

90+2
    Obrana Skotska už byla dost otevřená, čehož chtěl využít Bruno Fernandes, ale nakonec zvolil ještě kličku, při které o míč přišel.

90+3
    Portugalci v klidu drží balon u svých kopaček a příliš jej nepůjčují soupeři.

90+4
    Nuno Mendes ale tentokrát míč jen odevzdal a po kombinaci s Shanklandem střílel Scott McTominay, ale blokujícího Diase nepropálil.

90+5
    Brankář Gunn nechá doskákat míč do svých vlastních rukavic a ještě rychle rozehraje možná poslední akci dnešního utkání.

90+5
    Bruno Fernandes poslal do pokutového území zajímavý centr, ale přesně ve chvíli, kdy na trávník vběhl jeden z fanoušků. Trochu dezorientovaný Robertson raději odkopnul míč na rohový kop a chvíli se asi hrát nebude, neboť ochranka musí zpacifikovat vběhlého fanouška.

90+6
    Portugalci sice rozehráli následný roh, ale hned po něm naposledy písknul do píšťalky hlavní sudí Maurizio Mariani.

90+6

Zápas Ligy národů mezi Portugalskem a Skotskem končí výhrou domácího celku 2:1.
    Jako první se ale v Lisabonu prosadili hostující fotbalisté, když se trefil mimo dosah brankáře Costy hlavičkující Scott McTominay – 0:1. Portugalský výběr se sice po celý první poločas snažil o vyrovnání, které mohli vystřelit aktivní Rafael Leão či Diogo Jota, ale brankář Skotska Angus Gunn byl proti. A tak se šlo do kabin za příznivějšího stavu pro hosty.
    Druhá půle začala velkým tlakem domácího národního týmu. V 54. minutě se taky Portugalsko dočkalo vyrovnání, když rána Bruna Fernandese prošla brankáři Gunnovi konečky prstů do sítě – 1:1.I ve zbytku utkání byli lepší svěřenci trenéra Martíneze, dlouho však nemohli druhý gól vsítit. Blízko byl třeba João Félix či dvakrát Ronaldo, útočník Al-Nassru ale nadvakrát trefil tyčku. Rozhodující moment portugalské superstar Cristiana Ronalda přišel až v 88. minutě, kdy zblízka neměl problém s usměrněním balonu do odkryté sítě – 1:2. Závěr zápasu si domácí pohlídali a po výhře 2:1 si připsali další tři body do tabulky.

Držení míče: 66 % : 34 %.
    Střely na branku: 7:2. Střely mimo: 11:0. Rohy: 12:6. Ofsajdy: 2:1. Fauly: 15:8.

Ode mě je to pro dnešek všechno, přeji příjemný vstup do nového pracovního týdne a třeba zase někdy na počtenou. (22:52:19)