Lucembursko – Bělorusko 0:1 (kon.) | Slovensko – Ázerbájdžán 2:0 (kon.) | Bulharsko – Sev. Irsko 1:0 (kon.)
Švédsko – Estonsko 3:0 (kon.)
Slovensko
2:0 (2:0)
Ázerbájdžán
Neděle 08.09.2024, 18:00 • Košická Futbalová Aréna • Liga národů UEFA - Liga C • Skupina 1

Statistiky zápasu:
    Držení míče: 52 % : 48 %.
    Střely na branku: 7:3. Střely mimo: 5:1. Rohy: 4:6. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 16:13. (19:58:23)

Košická aréna může být spokojená. Domácí Slováci vítězí nad Ázerbájdžánem 2:0 a po dvou utkáních své skupiny v Lize národů C mají na kontě plný počet bodů.

Výsledek se zrodil už v prvním poločase. Ve 22. minutě byla odpískána po faulu na Haraslína penalta, kterou proměnil Ondrej Duda. O čtyři minuty později nahrál Hancko před bránu Dávidovi Strelcovi a ten potvrdil oprávněnost svého příjmení. Po změně stran už Slováci spíše kontrolovali hru a skóre se tedy nezměnilo.

90+4

90+3
    Na hřiště se dostal i nováček Samuel Kozlovský. Fanoušci už vytleskávají závěr utkání.

90+3
    Střídání v týmu Slovensko:
    ze hřiště odchází Dávid Hancko, přichází Samuel Kozlovský.

90+1
    Šahrijar Alijev dostal žlutou kartu za faul na Róberta Boženíka. Možná tedy spíše za následnou podrážděnou reakci, která přišla po hvizdu sudího.

90+1
    Rozhodčí nastaví ještě tři minuty.

90
    Domácí fotbalisté už v pohodě kontrolují závěr zápasu a směřují za třemi body.

89
    Další útočný faul hostí na rozehrávajícího hráče. Tentokrát byl atakován Stanislav Lobotka.

87
    Millan Škriniar se nechal faulovat napadajícím Jejhunem Nurijevem a Slováci mohou rozehrávat z klidu.
    85. Dobrá střela Ďuriše.

85
    Mohlo to být 3:0! Dávid Ďuriš se uvolnil na pravé straně a levačkou vyslal na bránu střelu, kterou dokázal vyrazit Dženetov.

84
    ze hřiště odchází Lukáš Haraslín, přichází Ľubomír Tupta,
    ze hřiště odchází Dávid Strelec, přichází Róbert Boženík.

83
    Lukáš Haraslín se ještě pokusil zapsat mezi střelce, ale netrefil bránu. A to byla jeho poslední akce v zápase. Bude střídat.

81
    Dávid Hancko vyvezl míč středem hřiště a zapojil na pravém křídle Dávida Ďuriše. Ten pak akci trochu zpomalil. Nakonec přišel nástřel Bénese, který chytá Dženetov.

78
    Rohy Ázerbájdžánu se množí. Také další však slovenská obrana odvrátila.

78
    Střídání v týmu Ázerbájdžán:
    ze hřiště odchází Elvin Džamalov, přichází Džohšgun Dinijev.

77
    Hosté rozehráli roh nakrátko. Centr vyšel na Elvina Džafarqulijeva, který poslal míč jen za bránu.

75
    Ten zahrával právě Bénes. Hosté se ubránili.

74
    Příležitost domácích! László Bénes protáhl Dženetova, který jeho střelu vyrazil na roh!

72
    Hancko byl po své střele zřejmě dohrán a nyní je ošetřován. Vypadá to, že dostal ránu do levého chodidla.

71
    Lukáš Haraslín narazil míč Dávidovi Hanckovi. Jeho ránu k bližší tyči vyrazil Dženetov k Haraslínovi, jehož dorážka skončila mimo.

71
    ze hřiště odchází Ondrej Duda, přichází László Bénes,
    ze hřiště odchází Tomáš Suslov, přichází Dávid Ďuriš.

70
    ze hřiště odchází Badavi Husejnov, přichází Šahrijar Alijev.

67
    Z dálky to zkusil Alexej Isajev. Míč končí v rukavicích Martina Dúbravky.

67
    Slováci polevili a už se spíše soustředí na hájení náskoku. Dúbravka musel boxovat další centr, který letěl do jeho šestnáctky z levé strany.

65
    Rohové kopy – 2:3

64
    Hosté se ve druhém poločase dostávají více do útoku než v prvním. K dispozici měli i další roh, ale centr Isajeva nepřinesl nic výrazného.

63
    Norbert Gyömbér byl v ofsajdovém postavení. Rozehrávají hosté.

62
    Po rohu Šejdajeva se míč odrazil k Badavimu Husejnovovi, jehož střelu zablokoval Tomáš Suslov.

61
    Standardku zahrával Alexej Isajev a Dúbravka přizvedával centr na zadní tyč raději na roh.

60
    Další faul Suslova. Tentokrát už v místě, odkud se dá poslat do šestnáctky zajímavý centr.

59
    Tomáš Suslov si pomohl útočným faulem proti Isajevovi. Míč pro Ázerbájdžán.

57
    David Hancko byl napadán hráči soupeře, ovšem uvolnil se skvělým prvním dotekem. Obránce Feyenoordu je opravdu hodně elegantním a konstruktivním tymem beka.

56
    Milan Škriniar zastavil průnik Ramila Šejdajeva. Slováci budou navíc vhazovat.

55
    Tural Bajramov exekutorem standardní situace hostí. Míč se snesl do náruče brankáře Dženetova.

53
    Právě Nurijev měl drobné zdravotní problémy. Měl by být ale schopen pokračovat.

52
    Lukáš Haraslín se zbavil Nurijeva a dostal se ke střele z levé strany šestnáctky. Míč směřoval na ruce Dženetova, který ho sice neudržel, nicméně odrazil do míst, kde byli obránci.

51
    Lukáš Haraslín to zkoušel nástřelem po zemi, do něhož vložil nohu jeden z bránících hráčů.

50
    Lukáš Haraslín byl na levé straně faulován Bajramovem poblíž pokutového území. Standardní situace a nejspíše to bude na centr.

49
    Džafarqulijev se Šejdajevem spolu spolupracovali na levé straně. Prvně jmenovaný se s míčem dostal do pokutového území, kde neustál souboj rameno na rameno se Suslovem. Na penaltu to nebylo.

47
    Do prvního zakončení po změně stran se dostal Ondrej Duda. Bránu netrefil.

46
    ze hřiště odchází Emil Mustafajev, přichází Ramil Šejdajev,
    ze hřiště odchází Ozan Kökçü, přichází Jejhun Nurijev.

46

Slovensko vede po prvním poločase nad Ázerbájdžánem 2:0. Domácí fotbalisté od začátku dobývali obranu soupeře. Po dvaceti minutách jim pomohl Sejdijev, který v šestnáctce fauloval Lukáše Haraslína a následný pokutový kop proměnil Ondrej Duda. O čtyři minuty později pak Hancko nahrál před bránu Dávidovi Strelcovi a ten se nemýlil. Ázerbájdžán si vytvořil dvě dobré možnosti krátce před pauzou. Kökçüovo zakončení vyrazil na roh brankář Dúbravka. Po něm nebezpečně hlavičkoval Mammadov, ovšem i v tomto případě byl gólman Slováků na místě.

45+1

45+1
    Fotbalisté Slovenska už nikam nepospíchají a dvougólový náskok po prvním poločase jim bude stačit.

45+1
    První poločas bude nastaven o jedinou minutu.

44
    Pomalu se blíží závěr první půle. Slováci mají v kapse dvougólový náskok, ale před pár minutami hosté ukázali, že umějí zahrozit.

42
    Tural Bajramov zajel do Suslova a dostal za to žlutou kartu.

41
    Rohový kop zahrával Isajev. Na bližší tyči se dostal k hlavičce Rahil Mammadov a Dúbravka musel vytáhnout další velmi dobrý zákrok!

41
    Z ničeho nic příležitost hostí! Renat Dadašov sklepl na hranici šestnáctky míč Ozanovi Kökçüovi. Ten se z pravé strany dostal k nízké střele na zadní tyč, kterou Martin Dúbravka vytáhl na roh.

39
    Po dalším rohu Suslova se už Slováci do další šance nedostali.
    38. Tečovaná střela Haraslína protáhla Dženetova.

38
    Slováci rozehráli roh nakrátko. Lukáš Haraslín se pak dostal ke střele, kterou tečoval bránící hráč a Dženetov musel vytáhnout dobrý zákrok, aby se dostal včas ke své bližší tyči!

37
    Hostující kouč Fernando Santos není spokojen s výkonem pravého beka Amina Sejdijeva, který má žlutou kartu a také zavinil penaltu. Už v první půli ho tedy střídá. Nastupuje Badavi Husejnov.

37
    Elvin Džafarqulijev vyfasoval žlutou kartu za faul na Dávida Strelce.

35
    Renat Dadašov se snažil v pokutovém území natlačit přes Juraje Kucku. Ten zahrál zkušeně tělem a vyhnal útočníka Ázerbájdžánu za brankovou čáru.

34
    Teď už docela zajímavá kombinace hostí. Míč šel doleva na Turala Bajramova, po jehož centru zahrála obrana Slovenska do autu.

33
    Domácí fotbalisté si mohou dovolit lehce slevit na tempu a odpočinout si. Nyní nechávají soupeře kombinovat u půlící čáry.

32
    Elvin Džamalov ve středu hřiště přepadl přes nastavenou nohu Ondreje Dudy a tak je pískáno proti Slovensku.

31
    Hosté se pokusili chvíli podržet míč. Jejich akce ale skončila nepřesnou přihrávkou na pravé křídlo pro Ozana Kökçüa – hráče finského HJK Helsinky.

29
    Džafarqulijevovi odskočil míč pouze k Norbertovi Gyömbérovi a hrát mohou zase Slováci.

29
    Spokojeni jsou i fanoušci, kteří ženou domácí tým do další ofenzivy.

28
    Vypadá to, že Slováci vykročili ke splnění role favorita. Ázerbájdžán toho zatím moc nepředvedl.
    26. Dávid STRELEC - 2:0

26
    Slovensko právě vstřelilo branku!
    Je tu druhý gól domácího týmu! Skvělou práci odvedl Dávid Hancko, který s míčem proběhl z levé strany až do pokutového území. Z úrovně brankové čáry nahrál pod sebe DÁVIDOVI STRELECOVI a ten poslal balón do sítě – 2:0.

25
    Hráči Slovenska opět drží míč na svých kopačkách.

24
    Slovákům se určitě ulevilo. Nemusejí už za každou cenu dobývat obranu, která se naopak bude muset začít trochu otevírat.
    22. Ondrej DUDA - 1:0

22
    ONDREJ DUDA pokutový kop proměnil střelou do protipohybu brankáře Dženetova! Slováci se tedy ujímají vedení.
    21. Penaltová situace.

21
    Ta nyní přichází! Slováci budou kopat penaltu poté, co Lukáš Haraslín brnkl o patu Amina Sejdijeva a upadl!

21
    Fanoušci v Košicích si přejí gól. Nutno říci, že domácí zatím neměli nějaké větší šance.

20
    Bajramov našel nákopem do levého křídla Elvina Džafarqulijeva. Ten odcentroval, ovšem balón si našel Dávid Hancko.

19
    Průnik Tomáše Suslova na pravé straně byl zastaven obranou. Následně Norbert Gyömbér fauloval kapitána Ázerbájdžánu Džamalova.

18
    Dávid Strelec se protlačil do pokutového území a postupoval směrem k bráně jako tank. Vše vyřešil včasným vyběhnutím brankář Dženetov.

16
    Lukáš Haraslín zahrával standardní situaci a zkusil střílený centr na bližší tyč. Míč vypadl až před brankářem Dženetovem, který na něj včas spadl a zalehl ho.

14
    Amin Sejdijev zablokoval rukou centr Hancka. Dostal za to i žlutou kartu.

12
    Brankář Dženetov začal s taháním času brzy. Diváci na jeho váhání s rozehrávkou pískají. Rozhodčí to zatím nechal být, ale pokud se to bude opakovat častěji, asi za to brzy přijde žlutá karta.

11
    Střelecký pokus Ondreje Dudy zpoza šestnáctky zablokovala obrana hostujícího týmu.

9
    Slováci drží míč na kopačkách a snaží se být v zápase dominantním týmem.

6
    Norbert Gyömbér trefil v hlavičkovém souboji loktem Elvina Džafarqulijeva. Prošlo to bez karty.

5
    Také další akce Slovenska vznikla na levé straně. Přihrávku do šestnáctky pak dostal Dávid Strelec, který nepotvrdil své příjmení a zamířil metr vedle bližší tyče!

5
    Dávid Hancko odcentroval z levé strany a Dženetov raději boxoval. Zleva asi bude hostům hrozit velké nebezpečí.

3
    Aktivní Lukáš Haraslín se uvolnil na levém rohu šestnáctky a pravačkou prověřil pozornost brankáře Mechtiho Dženetova. Ten si připsal snadnější zákrok a chytil míč do rukavic.

2
    Tak ne. Nakonec se kopalo jen od brány Ázerbájdžánu.

2
    Slováci jsou v úvodu u míče. Lukáš Haraslín si došel pro faul od Amina Sejdijeva a je tu standardní situace domácích.

1

Slovensko: Dúbravka – Gyömbér, Škriniar (C), Obert, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Suslov, Strelec, Haraslín.
    Náhradníci: Rodák, Ravas – Pekarík, Vavro, Šatka, Boženík, Bénes, Tupta, Kozlovský, Sauer, Ďuriš, Bero.
    Trenér: Francesco Calzona

Ázerbájdžán: Dženetov – Sejdijev, Mammadov, B. Husejnov, Džafarqulijev – Džamalov (C), Isajev – Kökçü, Mustafajev, Bajramov – Dadašov.
    Náhradníci: Džafarov, Imanov – Nadžafov, Š. Alijev, Dinijev, Mahmudov, Šejdajev, Achmedzade, Nurijev, Achundzade, G. Alijev, A. Husejnov.
    Trenér: Fernando Santos

Rozhodčí: Sylwestrzak – Sokolnicki, Karasewicz (POL).

Oba týmy se naposledy střetly právě v Lize národů v roce 2022. Slováci vyhráli na hřišti soupeře 1:0, ovšem Ázerbájdžán pak kontroval výhrou 2:1 rovněž na půdě soupeře.

Slovensko:
    Slovensko sahalo na ME po postupu do čtvrtfinále přes favorizovanou Anglii. Dlouho vedlo po gólu Ivana Schranze, ovšem Albion spasil v 5. minutě nastavení Jude Bellingham a v úvodu prodloužení pak rozhodl Harry Kane. Nyní se chtějí svěřenci Itala Francesca Calzony pokusit o postup do vyšší skupiny Ligy národů. Do soutěže vstoupili dobře, když zvítězili 1:0 v Estonsku. Dlouho se střelecky trápili. Jediný gól zaznamenal až v 70. minutě Tomáš Suslov.

Mezi hlavní tahouny týmu patří stoper PSG a kapitán Milan Škriniar, záložníci László Bénes z Unionu Berlín s Ondrejem Dudou z Hellasu. Ve stejném italském klubu působí i zmíněný ofenzivní záložník či křídelník Suslov. Ofenzivním tahounem je také Lukáš Haraslín z pražské Sparty.

Ázerbájdžán:
    Reprezentace Ázerbájdžánu dosud nikdy nepostoupila na žádný velký turnaj. V kvalifikaci o poslední EURO dvajrát vyhrál, jednou remizoval a pětkrát prohrál a se sedmi body skončil v pětičlenné skupině čtvrtý. Tým od nové sezóny převzal zkušený Portugalec Fernando Santos, který svou domovskou reprezentaci dovedl k titulu mistrů Evropy. Naposledy ale neuspěl u polského národního týmu a následně ani během krátkého angažmá v tureckém Besiktasi.

Do Ligy národů Ázerbájdžán vstoupil domácí porážkou 1:3 se Švédskem. Jediný gól vstřelil až v 82. minutě hráč tureckého Ankaragücü Renat Dadašov, jenž uzavřel skóre do konečné podoby.

Většina hráčů působí v domácích klubech. Výjimkou je zmíněný Dadašov, v Turecku hraje také záložník Coşqun Dinijev (Bandırmaspor). Další středopolaři Ozan Kökçü s Emilem Mustafajevem pak nastupují za finský HJK Helsinky, respektive ukrajinský Žytomyr.

Vítám tu všechny fotbalové příznivce! V rámci nedělního programu Ligy národů úrovně C se utkají Slováci s Ázerbájdžánem. Naši východní sousedé vstoupili do soutěže výhrou v Estonsku. Ázerbájdžánci naopak padli doma se Švédskem.

Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.