Švýcarsko – Česko | 4:5 (po pr.) | | | Rakousko – Finsko | 1:2 (kon.) | | | Dánsko – USA | 0:5 (kon.) |
Švédsko – Slovensko | 5:0 (kon.) |
Washington – Carolina | 3:1 (kon.) | | | Vegas – Edmonton | 4:5 (po pr.) | | | Florida – Toronto | 0:0 (01:00*) |
Winnipeg – Dallas | 0:0 (03:30*) |
|
Šimon Rogner
Jakub Hladký
Branky a nahrávky:
18. Gauthier (Kesselring), 24. Cooley (Thompson, Kesselring), 29. Beniers (Peeke, Lohrei), 50. Lohrei (Kesselring, Nazar), 57. Beniers (Gauthier, Smith)
Rozhodčí: Holm (SWE), Kaukokari (FIN) – Durmis (SVK), Wyonzek (CAN)
Diváci: 10 500
Neproměněná penalta:
Dánsko:
Dichow (Dahm) – Jensen Aabo (C), Bruggisser, Lassen, M. Lauridsen, A. Koch, Nicholas Jensen, O. Lauridsen (A) – Nicklas Jensen, Russell (A), Olesen – Mølgaard, Aagaard, Blichfeld – Wejse, Meyer, From – True, Poulsen, Bau Hansen.
Náhradníci:
Trenér: Mikael Gath
USA: Daccord (Swayman) – LaCombe, Skjei (A), Peeke, Vlasic, Kesselring, Buium, Lohrei – C. Keller (C), Thompson (A), Cooley – Beniers, Gauthier, Smith – O'Connor, Garland, Nazar – Eyssimont, McCarron, Doan – Howard.
Náhradníci:
Trenér: Ryan Warsofsky
Náhradníci:
Trenér: Mikael Gath
USA: Daccord (Swayman) – LaCombe, Skjei (A), Peeke, Vlasic, Kesselring, Buium, Lohrei – C. Keller (C), Thompson (A), Cooley – Beniers, Gauthier, Smith – O'Connor, Garland, Nazar – Eyssimont, McCarron, Doan – Howard.
Náhradníci:
Trenér: Ryan Warsofsky
Rozhodčí: Holm (SWE), Kaukokari (FIN) – Durmis (SVK), Wyonzek (CAN)
Diváci: 10 500
Pátý hřebík do dánské rakve zatlouká svým druhým dnešním gólem MATTHEW BENIERS, který při přechodu Američanů do útočné třetiny zůstal sám mezi kruhy a nahrávku Gauthiera poslal přesně mimo dosah Dichowa. Asistence: Cutter Gauthier a Will Smith.
Nicklas Jensen – 2 min., nesportovní chování.
Vyloučení v týmu USA:
Andrew Peeke – 2 min., nesportovní chování.
Tenhle gól si Dichow za rámeček rozhodně nedá. Přestože dnes předvedl řadu skvělých zákroků, nedokázal teď dánský brankář zastavit v podstatě neškodné nahození, které od modré vyslal MASON LOHREI. Střela letěla po ledě a Dichow ji perfektně viděl, puk si ale i tak našel cestu do sítě. Asistence: Michael Kesselring a Frank Nazar.
Dánové ani po inkasované brance nenašli recept na pevnou obranu soupeře a ve 29. minutě inkasovali znovu. Ačkoli se jejich výkon od poloviny třetiny mírně zlepšil, na kvalitní americký tým to zatím nestačilo.
Pokud ale dánský výběr naváže ve třetí části na výkon z první třetiny, šance zvrátit vývoj utkání ještě žije.
Američané domácímu týmu pomalu odskakují. Nutno podotknout, že Dánové teď měli trochu smůlu, neboť nahození Peeka z pravého mantinelu u brankoviště zřejmě bruslí tečoval MATTHEW BENIERS. Asistence: Andrew Peeke a Mason Lohrei.
Tak dlouho Američané doráželi kolem dánské branky a snažili se procpat puk okolo Dichowa, až se jim to podařilo. Kotouč nakonec u levé tyčky dotlačil do sítě LOGAN COOLEY. Asistence: Tage Thompson a Michael Kesselring.
Navzdory dobře fungující dánské obraně se v 18. minutě po povedené průnikové přihrávce dostal do samostatného úniku Cutter Gauthier, jehož přesná střela pod horní tyč nedala domácímu brankáři žádnou šanci.
Přestože Dánsko nyní ztrácí jednu branku, sledujeme nadále vyrovnané utkání, které se může vyvíjet všelijak.
Dvě minuty před první sirénou se Spojené státy ujímají vedení! Kesselring si všiml rozjíždějícího CUTTERA GAUTHIERA, který přebruslil dánského obránce a střelou o pravou tyčku vyzrál na Dichowa. Asistence: Michael Kesselring.
Dánsko: Dichow (Dahm) – Jensen Aabo (C), Bruggisser, Lassen, M. Lauridsen, A. Koch, Nicholas Jensen, O. Lauridsen (A) – Nicklas Jensen, Russell (A), Olesen – Mølgaard, Aagaard, Blichfeld – Wejse, Meyer, From – True, Poulsen, Bau Hansen.
Trenér: Mikael Gath
USA: Daccord (Swayman) – LaCombe, Skjei (A), Peeke, Vlasic, Kesselring, Buium, Lohrei – C. Keller (C), Thompson (A), Cooley – Beniers, Gauthier, Smith – O'Connor, Garland, Nazar – Eyssimont, McCarron, Doan – Howard.
Trenér: Ryan Warsofsky
Rozhodčí: Holm (SWE), Kaukokari (FIN) – Durmis (SVK), Wyonzek (CAN).
Spojené státy americké ani loni neukončily více než šedesátileté čekání na zlatou medaili z mistrovství světa a letos tak budou mít další příležitost. Na jakýkoliv cenný kov čekají od roku 2021, kdy v souboji o bronz jednoznačně zdolaly Německo. Následně dvakrát ve stejném zápase selhaly a loni poprvé od roku 2019 nepostoupily přes čtvrtfinále, ve kterém je samozřejmě vyřadilo mistrovské Česko. Tým sice není tak hvězdný jako loni, ale šance na medaili tam určitě je.
Mezi největší hvězdy USA na tomto šampionátu budou patřit Jeremy Swayman, Zach Werenski a Tage Thompson. To jsou rozhodně zvučná jména, takže se očekává, že se by USA měly probojovat minimálně do semifinále. Ve skupině A se pak jedná o největší favorita společně s Českem, kterému mají Američané co vracet.
Dlouholeté čekání Američanů na mezinárodní úspěch nebylo ukončeno ani na speciálním turnaji 4 Nations Face-Off, kdy sice USA došly až do finále, ale po prodloužení padly s Kanadou, která tak znovu potvrdila nadvládu nad severoamerickým kontinentem. Kromě toho ještě stihly USA sehrát alespoň jedno přípravné utkání, kdy zdolaly Německo výsledkem 5:2 a pozitivně se naladily na další šampionát.
Američany nečeká v prvním duelu turnaje jednoduchý úkol, protože proti nim bude stát celá hala. S Dánskem jsou však jednoznačným favoritem a pokud by si nepřipsali tři body, byl by to obrovský průšvih. Uvidíme, jak si sedne tento poměrně mladý tým, ve kterém jednoznačně převažují hráči narození ve třetím tisíciletí.
Výsledek přípravného zápasu před MS
Německo vs. USA – 2:5
Dánsko má po loňském šampionátu co napravovat, protože pravidelně hrávalo vyrovnaně i s těmi nejlepšími celky a usilovalo o postup ze skupiny, avšak to naposledy v Praze neplatilo. Dánové hráli víceméně o udržení, protože dokázali porazit pouze Rakousko a Velkou Británii. Kdyby neporazili druhého zmiňovaného soupeře, mohli být poslední ve skupině, i když samozřejmě by nesestupovali, protože pořádají letošní mistrovství. I přesto mají obrovskou motivaci k lepším výkonům.
Během roku se ale Dánsku výrazně dařilo. Obrovským úspěchem byl postup na olympijské hry, který Dánové zpečetili vítězstvím nad Norskem v loňském září, ve kvalifikační skupině zdolali také Japonsko a Velkou Británii. V jarní přípravě na MS si pak připsali tři výhry a dvě porážky, v posledním přípravném duelu na konci dubna zdolali Slovinsko 5:2.
Dánové tak letos cílí jednoznačně na postup do čtvrtfinále, čemuž nahrává jejich účast ve skupině B. Pokud porazí všechny papírově slabší týmy a uspějí v zápase s Německem, na postup mohou klidně pomýšlet. Před domácím publikem budou mít určitě obrovskou motivaci. V prvním duelu se sice střetnou s USA, a proti tomuto soupeři se od nich nic nečeká, ale o první překvapení turnaje budou houževnatě bojovat.
Výsledky přípravných zápasů před MS
Slovinsko vs. Dánsko – 2:5
Maďarsko vs. Dánsko – 4:2
Maďarsko vs. Dánsko – 2:6
Dánsko vs. Rakousko – 6:1
Norsko vs. Dánsko – 5:2